• WAŻNE

• Do Rodziców uczniów Zespołu Szkół w Rytlu

Szanowni Państwo!

Na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka ( Art. 28 pkt 1a, pkt 1e ) wszystkie dzieci i młodzież w naszym kraju mają prawo do bezpłatnej nauki. Rodzice mają obowiązek posyłać dzieci i młodzież  do 18 roku życia do szkół. Mimo praw dzieci i młodzieży oraz obowiązków rodziców, każdego dnia nauczyciele odnotowują w dziennikach lekcyjnych nieobecności uczniów. Lista powodów, dla których rodzice godzą się na nieobecność swojego dziecka w szkole jest długa. Są to m.in.:

·        zaspanie i z tego powodu opuszczenie całego dnia,

·        wizyta u dentysty, lekarza, która trwa max. godzinę, a opuszcza się cały dzień,

·        zakupy, które można zrobić po południu lub w sobotę,

·        opieka w domu nad rodzeństwem,

·        wagary i brak kontroli ze strony rodziców powodujące powtarzanie tego procederu,

·        wymuszanie na rodzicach usprawiedliwienia, ponieważ dziecko nie przygotowało się
           do lekcji (z lenistwa) – więc lepiej zostać w domu  za zgodą rodziców.

Powodów można podać wiele – znacie je Państwo dobrze.

Dzieci i młodzież wymyślają różne powody, a rodzice zgadzają się zawsze mówiąc: „To ostatni raz!”.

Wraz z liczbą nieobecności rosną zaległości i problemy w szkole.

Dzieci i młodzież stają się bierni na lekcjach, ponieważ brakuje im wiedzy z lekcji poprzednich.
          Tracą kontakt z rówieśnikami w klasie, a szukają go poza szkołą.
          Zwykle w grupie uczniów osiągających najlepsze oceny w nauce są uczniowie z najwyższą frekwencją. To się opłaci.

Każdy dzień nieobecności w szkole to strata!

Szanowni Rodzice!

Zastanówcie się Państwo, czy warto pobłażać nieobecnościom?

Czy wolno przyzwyczajać dzieci i młodzież do lekceważenia obowiązków?

Może warto być bardziej stanowczym i wymagającym rodzicem?

Pomóżcie Państwo swoim dzieciom osiągać jak najlepsze wyniki  w nauce.
          Wykorzystajcie wiedzę i doświadczenie nauczycieli. Decydujcie się na nieobecność Waszego dziecka w szkole tylko z bardzo ważnego powodu i porozmawiajcie o tym z wychowawcą.

Zespołu S
          zkół w Rytlu