• Ekologia w naszej szkole

W historii naszej szkoły ochrona przyrody, troska o jej piękno i dobrą kondycję stawiane są na szczególnym miejscu. Każdego roku treści proekologiczne i prozdrowotne realizowane są nie tylko na lekcjach przyrody, biologii ale również na wszystkich przedmiotach począwszy od klasy pierwszej szkoły podstawowej, kończąc na trzeciej klasie gimnazjum. Jest to efekt dobrej współpracy dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły. Innym bardzo istotnym powodem ciągłych naszych starań o piękno przyrody jest fakt, że nasza placówka położona jest w samym sercu Borów Tucholskich, w otoczeniu  przepięknych lasów i rzeki Brdy . Mamy zatem powody do radości i do dumy. Mamy też  zobowiązania.

Musimy starać się ze wszystkich sił  by  zachować to  piękno dla następnych pokoleń. Kierując się tym przesłaniem grupa nauczycieli naszej szkoły opracowała program pn „Zdrowi w przyrodzie”. Uzyskał  on aprobatę MEN i realizowany jest w naszej szkole od 1996 roku. Oto inne projekty, które realizowane były od tego okresu w naszej placówce:

- projekt „ Cenna energia” realizowany  w roku szkolnym 2002/2003 pod patronatem Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie

i Fundacji Ekologicznej Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej w Chojnicach

- program „ Ożywić pola” realizowany w roku szkolnym 2005/2006 pod patronatem NFOŚ,  ogłoszony przez czasopismo Łowiec Polski

- program „ Ożywić pola – rok kuropatwy” w roku szkolnym 2006/2007

- projekt „ W leśnym kręgu” w roku szkolnym 2006/2007 współfinansowany przez Nadleśnictwo w Rytlu i organizowany  przez

Fundację Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie

- program „ Trzymaj formę” realizowany przez trzy kolejne lata szkolne – od IX/2006 roku do VI/2009 roku  patronowany przez

Powiatową Inspekcję Sanitarną w Chojnicach.

Do tradycji naszej placówki weszło organizowanie następujących imprez i konkursów:

- we wrześniu- uczestniczymy w akcji „ Sprzątanie Świata” ( wspólnie z Nadleśnictwem Rytel,  Urzędem Gminy w Czersku)

- od września do połowy kwietnia –prowadzimy  zbiórkę zużytych baterii ( współpraca z FEZCHiZ w Chojnicach     i REBA)

- w październiku – przeprowadzamy:akcję „ Pola nadziei”

- organizujemy zbiórkę makulatury

- w kwietniu organizujemy obchody Tygodnia Kultury Ekologicznej i Zdrowotnej

- co dwa lata organizujemy imprezę plenerową pod nazwą „ Biesiada  myśliwska”( wspólnie z Kołem Łowieckim „Bór” nr 152 w Rytlu i Nadleśnictwem Rytel)