• Regulamin biblioteki

• REGULAMIN BIBLIOTEKI

ZESPOŁU SZKÓŁ W RYTLU

1.   Biblioteka szkolna jest pracownią interdyscyplinarną, ogólnoszkolną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz w miarę możliwości wiedzy w regionie.

2.   Z biblioteki mogą korzystać: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, a także nauczyciele innych szkół oraz studenci i absolwenci naszej szkoły.

3.   Godziny pracy nauczyciela bibliotekarza umożliwiają uczniom i nauczycielom dostęp do zbiorów biblioteki, komputerów i Internetu  podczas zajęć lekcyjnych, przed zajęciami i po ich zakończeniu.

4.   Pomieszczenie biblioteki szkolnej umożliwia:

-  gromadzenie i opracowywanie zbiorów,

-  korzystanie ze zbiorów na miejscu,

-  wypożyczanie zbiorów do domu,

-  korzystanie z programów komputerowych,

-  pozyskiwanie informacji z Internetu,

-  prowadzenie zajęć indywidualnych i grupowych.

5.   Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki, w uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zwiększyć ich ilość.

6.   Uczniowie przygotowujący się do olimpiad i konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej ilości książek.

7.   Przeczytane książki należy natychmiast zwrócić do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy.

8.   Bibliotekarz może żądać wcześniejszego zwrotu książek, jeśli stanowią one szczególnie poszukiwane pozycje.

9.   W razie braku książki w zbiorach, czytelnik może wypożyczyć książkę nagraną przez PBI do odczytu na komputerze.

10. Wybrane książki czytelnik rejestruje u bibliotekarza. Jemu też zwraca wypożyczone książki.

11. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem - zbiory biblioteczne są naszą wspólną własnością.

12. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę wypożyczoną z biblioteki musi odkupić taką samą lub inną, wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

13. Wszystkie książki wypożyczone przez uczniów powinny wrócić do biblioteki  przed końcem roku szkolnego.

14. Uczeń, który odchodzi ze szkoły, ma obowiązek zwrócić wszystkie książki do biblioteki.