• Biesiada myśliwska ' 2009

W dniu 28 kwietnia na strzelnicy w Rytlu odbyła się III Biesiada myśliwska. Organizatorami tej imprezy byli: Zespół Szkół w Rytlu, Koło Łowieckie nr 152 „Bór” w Rytlu oraz Nadleśnictwo Rytel , a współpartnerami  Park Narodowy „ Bory Tucholskie” w Charzykowach, Urząd Miejski w Czersku , Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej w Chojnicach, Ośrodek Kultury w Rytlu, Centrum  Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku, Zakłady Mięsne „Skiba” w Chojnicach oraz Piekarnia AGRO EKO w Rytlu.

Biesiada myśliwska to impreza plenerowa adresowana do uczniów szkół podstawowych. Jej celem jest popularyzowanie wiedzy  przyrodniczej, łowieckiej  i o ochronie przyrody poprzez bezpośredni kontakt z naturą. Strzelnica w Rytlu  daje organizatorom takie możliwości. Cisza, bezpieczna odległość od zabudowań ,otoczenie lasu to atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi, refleksji i dobrej zabawie. W tym roku szkolnym  do uczestnictwa w Biesiadzie  zaproszono sześć zaprzyjaźnionych szkół z gminy Czersk

i Chojnice. Skład drużyn przedstawiał się następująco:

Szkoła Podstawowa w Krzyżu – Beata Mania, Barbara Landowska, Adrian Labe,

Szkoła Podstawowa w Łęgu – Michalina Radzimska, Dawid Czapiewski, Szymon Zabrocki, Szkoła Podstawowa w Czersku – Monika Korda, Natalia Czapiewska, Amadeusz Drewczyński,

Szkoła Podstawowa w Kłodawie- Daria Rekowska, Dawid Landowski, Dominik Wrycz, Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi – Małgorzata Jaśtak, Monika Chojnacka, Roksana Sikorska,

Szkoła Podstawowa w Rytlu – Karolina Karau, Alicja Łobocka, Paweł Haremski.

Zespoły uczniowskie startowały w następujących konkursach: przygotowały plakat na temat  „ Las rośnie wolno, a płonie szybko”, rozwiązywały test wiedzy przyrodniczo- myśliwskiej,  rozpoznawały  głosy ptaków, gatunki drzew  po pędach, szyszkach, drewnie, sadziły  drzewka oraz strzelały z wiatrówki do tarczy.  W tej ostatniej konkurencji  wybrano Króla Strzelców. Tytuł zdobył Szymon Zabrocki ze Szkoły Podstawowej w Łęgu.

Po  ostatecznym podsumowaniu wysiłków wszystkich szkół zwycięzcami Biesiady okazali się:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Rytlu

II miejsca Szkoła Podstawowa w Nowej  Cerkwi i Szkoła Podstawowa w Czersku

III miejsce Szkoła Podstawowa w Łęgu

IV miejsce Szkoła Podstawowa w Kłodawie

V miejsce szkoła Podstawowa w Krzyżu.

Biesiada myśliwska w Rytlu  łączy zdobywanie wiedzy z zabawą. Potwierdzeniem tej idei były liczne atrakcje w których wzięli udział wszyscy uczestnicy. Koło Łowieckie przygotowało pokaz strzelectwa myśliwskiego, pracownicy  Nadleśnictwa  Rytel  prelekcję i wystawę pod nazwą „ Od nasionka do drzewa” oraz pokaz działań przeciwpożarowych, przedstawiciele Parku Narodowego „ Bory Tucholskie” w Charzykowach-  liczne konkursy przyrodnicze . Całość uświetniły występy wokalno- instrumentalne uczniów z Ośrodka Kultury w Rytlu oraz Szkoły Podstawowej w Rytlu. Biesiadę zakończono wspólnym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek.

Opracowała: Jolanta Oelrich