- Informacje ogólne
- Plan pracy
- Czas pracy
- Regulamin biblioteki
- Zajęcia biblioteczne
- Zasady korzystania z czytelni
- Zasady korzystania z wypożyczalni
- Zasady korzystania ze sprzętu komputerowego
- Złota Lista Książek
- Cała Polska czyta dzieciom
- Regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych
- Wykaz lektur dla szkoły podstawowej
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023r.
Dzień Babci i Dziadka na SKMK
W listopadzie przy naszej bibliotece powstał Szkolny Klub Miłośników Książki. Spotykamy się w trzech grupach. Na każdym spotkaniu zapoznajemy się z różnymi tekstami literackimi dostosowanymi do wieku i czasu. Zbliża się Dzień Babci i Dziadka, dlatego podczas styczniowych spotkań przeczytaliśmy dwa opowiadnia Marka Michalaka pt. "Historia o miłości. Album ze zdjęciami", oraz "Historia o starości i młodości. Trzy okrążenia stadionu".
Opowiadania pokazują nam, że rodzice kochają swoje dzieci bezwarunkowo i są nawet w stanie zaryzykować dla nich zdrowiem i życiem. Tak jak w opowiadaniu "Historia o miłości", mama oddała swojej córce nerkę i teraz już wnuczka poznaje wartość rodzicielskiej miłości. Drugie opowiadnie uzmysławia nam, że można uprawiać sport w każdym wieku i to dobrze wpływa na naszą kondycję i zdrowie.
Podczas spotkania wykonaliśmy również laurki dla Babci i Dziadka w postaci kwiatów. Tym samym każde z dzieci podziękuje swoim Dziadkom za pomoc w ich wychowaniu i miłość jaką doświadczają od nich każdego dnia!
Seria "Kamila i konie" oraz "Muminki" już w bibliotece
Miło jest mi poinformować, że w naszej bibliotece uczniowie moga wypożyczyć kolejne nowości. Tym razem jest to seria "Kamila i konie" oraz Muminki w nowej odsłonie. Zapraszam serdecznie do wypożyczania książek.
Nowe książki do nauki czytania w bibliotece
Chociaż sposobów na naukę czytania jest kilka, jednym z najlepszych i najszybciej dających efekty jest metoda sylabowa. Pozwala ona na bezproblemową naukę i umożliwia uniknięcia długotrwałego literowania wyrazów bądź też czytania bez zrozumienia. Możemy Zapoznać się z nią i ćwiczyć, wykorzystując książeczkę "Mój pierwszy elementarz. Czytamy metodą sylabową".
Przede wszystkim pozycja prezentuje literki, sylaby, wyrazy i zdania, właśnie w takiej kolejności. Dzięki temu poziom trudności wzrasta stopniowo i pozwala zapoznać się dziecku z każdym elementem nauki. Umożliwia to powtarzanie nabytych informacji i ich utrwalenie, tak, aby nauka nie okazała się bezowocna! Dużym atutem pozycji są kolorowe, przykuwające uwagę ilustracje. Całość stanowi idealne rozwiązanie dla każdego przedszkolaka i ucznia, który chciałby podszkolić swoje umiejętności!
"Mój pierwszy elementarz. Czytamy metodą sylabową" to praktyczny elementarz do nauki czytania, który pozwala na efektywne łączenie nauki z rozrywką. Nie tylko w domu, ale i w szkole lub przedszkolu można wykorzystać zadania i polecenia dla zainteresowania maluchów powyższymi treściami. Im wcześniej rozpoczniemy naukę czytania, tym lepiej poradzi sobie nasza pociecha w przyszłości. Wspólny trening z rodzicami zapewnia przyjazną, bezstresową atmosferę i pozwala na swobodne nabywanie nowych umiejętności.Źródło: Wstęp do "Mojego Pierwszego Elementarza"Serdecznie zapraszam do biblioteki!
Czasopisma w bibliotece
Serdecznie dziękuję uczniom z klas 1-3 za udział w akcji Czasopisma w Bibliotece. Dzięki temu dzieci dowiedziały się, że ciekawą alternatywą dla książki jest czasopismo. Czasopisma dla najmłodszych oferują nie tylko opowiadania i komiksy, ale też liczne i co najważniejsze, różnorodne zadania, wspierające wszechstronny rozwój i odpowiadające na wiele potrzeb młodego czytelnika.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
2926 września obchodziliśmy w naszej szkole „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. Pomysł na akcję powstał w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie ich kompetencji społecznych
i emocjonalnych oraz zachęcanie dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz
z najmłodszym pokoleniem.Data Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania została wybrana nieprzypadkowo. Otóż 29 września urodziła się Janina Porazińska jedna z najwybitniejszych polskich autorek piszących dla dzieci. Jej najsłynniejsze publikacje to „W Wojtusiowej izbie”, „Szewczyk Dratewka”, Pamiętnik Czarnego Noska”.
Serdecznie zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia na stronie biblioteki oraz na stronie Przedszkola w Rytlu i na stronie wychowawców „zerówek” w zakładce NAUCZYCIELE.
Oto tytuły wybranych przez uczniów książek :
I a „Zuzia pomaga mamie”, „Król Lew. Ojcowska miłość”,
I b „Jaś i Małgosia”,
II a i II c „Pamiętnik Czarego Noska”,
II b „Brzydkie kaczątko”,
III a i III b „Kajtkowe przygody”,
IV a „Legendy Polskie”, „Brzechwa dzieciom”,
IV b „Akademia Pana Kleksa”,
V a „Chłopcy z Placu Broni”,
V b „Bracia mniejsi”,
VI a „Tajemnica złota. Klub detektywistyczny Lassego i Mai”,
VI b „Hobbit, czyli tam i z powrotem”,
VII a „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Wielka księga przygód. Reksio”,
VII b „Dyskobol”,
VIII a „Kamienie na szaniec”,
VIII b „Srebrne oczy”.
Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy wzięli czynny udział w akcji! :)