Anglista ze szkoły w Rytlu na szkoleniu w Anglii
W ramach realizacji projektu „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych” Pani Lucyna Jabłonecka nauczyciel j. angielskiego w ZS w Rytlu uczestniczyła w dwutygodniowym szkoleniu metodyczno-językowym w Richard Language College w Bournemouth niedaleko Londynu.
Dwutygodniowy kurs (11.08 - 24.08.2013r.) łączył ze sobą doskonalenie j. angielskiego oraz metodykę nauczania tego języka. Co więcej, dostarczył nie tylko wiedzy teoretycznej, ale uczył w sposób praktyczny poprzez uczestnictwo w zajęciach w roli ucznia oraz dyskusje na temat zastosowanych metod. Sesje dotyczące wykorzystania multimediów i zasobów Internetu wzbogaciły warsztat pracy naszego nauczyciela, a tym samym naszej szkoły. Obcowanie z ludźmi innych narodowości i kultur poszerzało horyzonty oraz wyzwalało kreatywność. Przez 24 godziny na dobę nasz nauczyciel obcował z żywym współczesnym językiem, którego będzie mógł nauczać. Kontakt z innymi europejskimi nauczycielami otwiera możliwości współpracy ze szkołami w UE. Poprzez udział w kursie nasza szkoła zyskała bardziej wykwalifikowanego pracownika, co z pewnością przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników nauczania. Mamy nadzieję, że wzrośnie zainteresowanie tego typu szkoleniami.
W drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 Pani Lucyna Jabłonecka w ramach przygotowań do szkolenia realizowała z uczniami na zajęciach dodatkowych projekt portfolio pt. „Śladami wielkich pisarzy angielskich”. Owoce tej pracy – albumy dotyczące życia i twórczości wybranych pisarzy – można obejrzeć na szkolnej gazetce. W październiku 2013r. w naszej szkole odbędzie się „Popołudnie z językiem angielskim – English Afternoon”.
Szkolenie dofinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”, programu „Uczenie się przez całe życie”, działania „Comenius: Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej”.
Autorzy: Renata Niesiołowska, Lucyna Jabłonecka
Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.
2 września - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014
Wycieczka do Bydgoszczy
4 czerwca 2013r. klasy IIa i IIb wzięły udział w wycieczce do Bydgoszczy. Głównym celem wyjazdu był pobyt w Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park. Tu dzieci mogły spędzić wyjątkowe chwile, którym towarzyszyła wspaniała zabawa, relaks i aktywny wypoczynek. Wszystko dzięki fachowej opiece animatorów i takich atrakcji jak: tęczowa zjeżdżalnia, samochody akumulatorowe, ścianka wspinaczkowa, wielopoziomowy labirynt, kręgielnia, armatki pneumatyczne, malowanie twarzy. Uczniowie mogli także zgłębiać tajemnice nauki i techniki z Profesorem Ciekawskim. Po smacznym obiedzie grupa udała się do Myślęcinka i tu zwiedziła Ogród Fauny Polskiej- ZOO. Największą atrakcją był przechadzający się po ogrodzie paw. Po zakupie pamiątek dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły do domu.
E. Konopka
V Biesiada myśliwska
W dniu 23 maja na strzelnicy w Rytlu odbyła się V Biesiada myśliwska pod hasłem „Bezpieczny las - zadanie dla każdego z nas!” zorganizowana tradycyjnie przez Zespół Szkół w Rytlu , Koło Łowieckie nr 152 „Bór” w Rytlu oraz Nadleśnictwo Rytel. Biesiada to impreza plenerowa połączona z pokazami, konkursami i zabawami propagującymi ochronę przyrody i najbliższego środowiska.
Do udziału w Biesiadzie zgłosiły się w tym roku trzyosobowe drużyny z następujących szkół: Łęga, Gotelpia, Krzyża i Rytla. Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą o lesie i znajomością gwary myśliwskiej, ale także startowali w licznych konkurencjach praktycznych . Wśród nich było: przygotowanie plakatu, strzelanie, czytanie mapy Nadleśnictwa Rytel, rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów iglastych, liściastych występujących w naszych lasach, rozpoznawanie przyrządów stosowanych w pracy leśnika oraz zwierząt po porożach i skórach. Emocji było co niemiara!Tym bardziej, że zawodnikom kibicowali ich opiekunowie, leśnicy, strażacy, zaproszeni goście oraz uczniowie z kl. V i VI. Zawodnicy prezentowali wysoki poziom wiedzy, zatem walka była wyrównana. Zwycięzcami tegorocznej edycji biesiady okazali się:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Rytlu ( Martyna Lica, Zofia Dalke, Beata Wiligała),
II miejsce - Zespól Szkół w Łęgu ( Sandra Bartela, Julia Fleming, Aleksandra Zabrocka),
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Rytlu –Filia w Krzyżu (Aleksandra Kurkowska, Klaudia Łońska, Anna Szczygłowska) .
Biesiada obfitowała w liczne atrakcje, do których niewątpliwie zaliczyć można: pokaz akcji gaśniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Rytlu, przejażdżki konne, stoiska i konkursy organizowane przez: Park Narodowy „Bory Tucholskie” w Charzykowach i Tucholski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Rytel, udział sygnalistów z Technikum Leśnego w Tucholi, występy muzyczno - wokalne uczniów miejscowej szkoły oraz zespołów z Ośrodka Kultury w Rytlu.
Na zakończenie spotkania uczestnicy piekli kiełbaski przy ognisku oraz wymieniali się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na temat konkursu.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Partnerom i sojusznikom wspomagającym naszą imprezę dziękujemy za pomoc oraz ufundowane nagrody.
Do zobaczenia za dwa lata - na VI Biesiadzie!
Festiwal Nauk Ścisłych
9 maja, już po raz siódmy, w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Czersku zorganizowano Międzyszkolny Festiwal Nauk Ścisłych. Jak co roku uczestniczyły w nim gimnazja z sąsiednich miejscowości: Rytla, Łęga, Szlachty, Osiecznej i Czerska. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Czersku – Ewa Wrycza. Podczas festiwalu nastąpiła prezentacja wszystkich zgłoszonych szkół. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkursów, turniejów i pokazów matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas II sprawdzili swoje umiejętności rywalizując w turnieju „Przy sporcie o matematyce i fizyce”. Podczas, gdy część drużyny wykonywała zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali się z łamigłówkami, krzyżówkami i rebusami matematyczno-fizycznymi.
Tegoroczny turniej wygrała drużyna z gimnazjum w Czersku, II miejsce zdobyła drużyna z Osiecznej, a III zajęła również drużyna z Czerska. W tym samym czasie uczniowie klas III zmagali się z trudniejszymi zadaniami, walcząc o tytuł „Omnibus Matematyczno-Fizyczny”. W tej konkurencji zwyciężyła Aleksandra Pestka z Gimnazjum w Czersku, II miejsce wywalczyła Magda Rostowska, a III miejsce zdobył Jan Zarzycki z Gimnazjum w Czersku. Nagrodzono również najlepszych uczniów z pozostałych szkół uczestniczących w konkursie. Wyróżnienia otrzymali: Karol Glaza z Gimnazjum Szlachcie, Kacper Grzonka z Gimnazjum w Rytlu, Jacek Biesek z Łęga oraz Krzysztof Suszek z Osiecznej. W drugiej części naszej imprezy wszystkie zaproszone szkoły zaprezentowały niecodzienne eksperymenty naukowe i wykonali ciekawe doświadczenia fizyczne. Prezentację zespołów zakończyła Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Czersku, wręczając nagrody książkowe i dyplomy najlepszym uczniom oraz nagradzając wszystkich uczestników turnieju. Po całym dniu zmagań przygotowano słodki poczęstunek. Festiwal Nauk Ścisłych jest on dowodem na to, że można bawić się matematyką i fizyką.
IX Gminny Konkurs "Rozumiem, co czytam"
W szkole filialnej w Krzyżu odbył się IX gminny konkurs „Rozumiem, co czytam” gromadzący uczniów, którzy najlepiej w swoich szkołach opanowali umiejętność czytania ze zrozumieniem. Jednego dnia rywalizowali uczniowie klas III, a następnego reprezentanci klas IV-VI. Zadaniem każdego uczestnika było rozwiązanie testu, zawierającego szereg zadań sprawdzających pełne rozumienie tekstu literackiego. Uczniowie podejmowali także próby samodzielnego redagowania tekstu na zadany temat. Prace wnikliwie sprawdziło i oceniło jury, które stanowili opiekunowie uczestników. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany i wysoki, a szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy III
I miejsce Martyna Modrzejewska (ZS Rytel)
Małgorzata Nawrot (ZS Rytel)II miejsce Natalia Gierszewska (Filia Zapędowo)
Ewelina Januszewska (Filia Malachin)
Jarząbek Radosław (SP1 Czersk)
Aneta Repińska (Filia Krzyż)III miejsce Aleksandra Kulisiewicz (ZS Rytel)
Klasy IV – VI
I miejsce Alicja Świder (ZS Łąg)II miejsce Martyna Lica (ZS Rytel)
Aleksandra Zabrocka (ZS Łąg)III miejsce Agata Cieślak (ZS Rytel)
Julia Leszczyńska (SP1 Czersk)Weronika Wryłka (SP1 Czersk)
IV miejsce Szymon Pacek (SP1 Czersk)
Karolina Wysocka (ZS Łąg)Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy niespodzianki – „pocieszanki” ufundowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
Egzamin gimnazjalny 2013
W 2013 r. drugi rocznik uczniów III klasy gimnazjum przystąpi do egzaminu gimnazjalnego w nowej formule. Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Egzamin odbędzie się od 23 do 25 kwietnia (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem:
Dzień
Przedmiot(y)
Godzina rozpoczęcia
Czas trwania
23 kwietnia
wtorek
historia i wiedza o społeczeństwie
9:00
60 minut
przerwa
język polski
11:00
90 minut
24 kwietnia
środa
biologia, chemia, fizyka, geografia
9:00
60 minut
przerwa
matematyka
11:00
90 minut
25 kwietnia czwartek
język obcy (poziom podstawowy)
9:00
60 minut
przerwa
język obcy (poziom rozszerzony)
11:00
60 minut
W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego, czas pracy z poszczególnymi zestawami zadań może zostać przedłużony:
· o 20 minut – w przypadku historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych oraz języka obcego na poziomie podstawowym· o 30 minut – w przypadku języka obcego na poziomie rozszerzonym oraz
· o 45 minut – w przypadku języka polskiego i matematyki.
Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie mogą poznać już od 21 czerwca.
Adres Serwisu dla uczniów
www.oke.gda.pl
Serwis OKE
Dla uczniów
Uczniowie otrzymają zaświadczenia w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym. Wynik egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
historia_i_wos.pdf
jezyk_polski.pdf
przedmioty_przyrodnicze.pdf
matematyka.pdf
jezyk_angielski__poziom_podstawowy.pdf
jezyk_angielski__poziom_rozszerzony.pdf
jezyk_niemiecki__poziom_podstawowy.pdf
jezyk_niemiecki__poziom_rozszerzony.pdf
Egzaminy gimnazjalne
-
23, 24, 25 kwietnia 2012 r. - egzaminy gimnazjalne. Pozostali uczniowie mają dni wolne od nauki szkolnej.
-
Sprawdzian szóstoklasisty
Test szóstoklasisty rozpocznie się 4 kwietnia 2013 r. punktualnie o godzinie 9.00. Uczniowie będą mieli na rozwiązanie sprawdzianu 60 minut. Dla uczniów z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu może być przedłużony nie więcej niż 30 minut. Dla uczniów z ostatniej klasy szkoły podstawowej będzie to pierwszy poważny egzamin w życiu. Sprawdzian szóstoklasisty jest obowiązkowy, ale jego wynik nie ma wpływu na ukończenie szkoły.
Osoby, które do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, będą musiały powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym. Z kolei uczniowie, którzy nie mogli napisać sprawdzianu z przyczyn losowych, mają prawo przystąpić do egzaminu w terminie ustalonym przez Centralną Komisję Edukacyjną. Sprawdzian szóstoklasisty to zbiór zadań z matematyki, przyrody, historii i języka polskiego. W zestawie znajdują się zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Uczniowie klas szóstych mają również za zadanie napisać dłuższą wypowiedź na podany temat. Szóstoklasiści będą rozwiązywać zadania, które sprawdzą ich wiedzę z zakresu czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Uczniowie mogą uzyskać maksymalnie 40 punktów. Oficjalne wyniki sprawdzianu szóstoklasisty zostaną podane 22 czerwca 2013 r.
Powodzenia!
Konkurs o Unii Europejskiej dla uczniów gimnazjum
"O Unii Europejskiej wiedzą wszystko. Niektóre pytania, jak mówią, były do zagięcia. Najtrudniejsze były te związane z finansami. Musieli wiedzieć m.in., z jakich funduszy wybudowano Centrum Hewelianum.
Organizatorem konkursu pod nazwą "My Europejczycy, czyli Pomorskie w Unii - konkurs wiedzy dla gimnazjalistów“, jest Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego. W Chojnicach działa punkt informacyjny, który stara się propagować wiedzę o Unii także wśród młodzieży. W konkursie wzięło udział pięć gimnazjów. Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół z Rytla pod opieką Małgorzaty Olsińskiej i to młodzież z tej szkoły reprezentować będzie Chojnice w Gdańsku. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Konarzynach, którzy najwcześniej opuścili salę, oddając testy" czytamy w wydaniu Gazety Pomorskiej z dnia 26 marca 2013 r. Konkurs odbył się 25 marca. To nasi uczniowie okazali się najlepsi. W skład zwycięskiego zespołu wchodzili Zuzanna Friede z klasy III b, Katarzyna Jażdżewska z klasy III a oraz Lucjan Formella z klasy III a. To oni już niebawem będą reprezentować powiat chojnicki w finale wojewódzkim w Gdańsku. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zmiana terminu zebrania z rodzicami
Najbliższe zebranie z rodzicami odbędzie się dnia 21 marca 2013 r. Podczas tego spotkania odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych organizowanych przez "Naszym Dzieciom - Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Rytla i okolic". Serdecznie zapraszamy o wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu.
Zimowisko w Rytlu pod hasłem "Z zimą na wesoło!"
„NASZYM DZIECIOM - STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY RYTLA I OKOLIC” działające przy Zespole Szkół w Rytlu jak co roku, zorganizowało w szkole w dniach od 11-15 lutego zimowisko dla 45 dzieci z kl. I-VI SP. Było to możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym z Gminy Czersk oraz pracy wolontariuszy - nauczycieli z naszej szkoły.Dnia 11.02.2013 r. uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panem Markiem Pałaszyńskim – leśniczym Nadleśnictwa Rytel, który przeprowadził prelekcję z uczniami w terenie na temat zasobów leśnych, drzewostanu, zwierzyny. Zaprezentował ciekawostki dotyczące zwierząt i ich zwyczajów. Przeprowadził także konkurs wiedzy przyrodniczej wśród zebranej młodzieży. Okazało się, że nasi wychowankowie opanowali ją na „piątkę”. Atrakcją dla wszystkich uczestników spotkania były nagrody od Nadleśnictwa Rytel oraz przygotowane przez stowarzyszenie ognisko z kiełbaskami. Wychowankowie rozgrzani ciepłą herbatą wzięli chętnie udział w zabawach na świeżym powietrzu (np. bitwa na śnieżki, przyrodnicze zgadywanki itp.).
Dnia 12 lutego uczestnicy zimowiska pod opieką nauczycieli wybrali się do Parku Narodowego „Bory Tucholskie” oraz do Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Charzykowach na zajęcia warsztatowe. Pracowali w dwóch grupach. Grupa młodsza rozpoznawała rośliny naszych lasów oraz ich budowę, a grupa dzieci starszych ptaki zimujące na Jeziorze Charzykowskim. Dzieci uczyły się jak wyglądają poszczególne gatunki ptaków, poznały ich naturalne siedlisko oraz zachowania w okresie godowym. Poznały również budowę i rodzaje ptasich gniazd. Dużą atrakcją były zajęcia w terenie - wyjście z lunetą i lornetkami na wieżę widokową na Jeziorze Charzykowskim. Świetnie się bawiły wypełniając karty pracy z konkretnymi zadaniami dotyczącymi omawianych tematów. Jako upominek otrzymały książki i ulotki informacyjne o dokarmianiu ptaków zimą.
Na 13 lutego organizatorzy zimowiska zaplanowali zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz artystyczne. Uczestników podzielono na trzy grupy, które na zmianę brały udział w różnych zajęciach. W wyniku działań plastycznych stworzono ogromne plakaty propagujące sport i aktywny tryb życia. Bynajmniej nie zawierały one tylko „pustych” haseł. Znakomitym tego dowodem była postawa dzieci, które aktywnie uczestniczyły w przewidzianych rozgrywkach sportowych: meczach piłki nożnej i koszykówki, turnieju tenisa stołowego oraz innych konkurencjach ruchowych. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy z użyciem konsoli Xbox i kontrolera Kinect. Gry „Kinect Sports” oraz „Kinect Adventures” dostarczyły dzieciom dużo radości oraz, co ważne, wiązały się z aktywnością fizyczną.
Kolejny dzień to kolejne niespodzianki – zabawy w Centrum Edukacji i Rozrywki Buggie Park w Chojnicach. W czasie dwugodzinnego pobytu na terenie Centrum dzieci mogły korzystać ze wszystkich oferowanych atrakcji. Doskonale bawili się w „chińskim basenie”, na zjeżdżalniach i na torze przeszkód. Była również możliwość potańczenia przy muzyce dyskotekowej.
Ostatni dzień ferii to kąpiele wodne na basenie w Chojnicach. Uczniowie zadowoleni wrócili do domów. Wszyscy zgodnie przyznali, że ferie były udane!
Uczniowie naszej szkoły zwiedzają Warszawę
Dzięki uprzejmości posła Stanisława Lamczyka młodzież z czerskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej wraz ze zwycięzcami konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym , tuż przed feriami, 7 lutego 2013 r., gościli w Warszawie. Naszą szkołę reprezentowali radni MRM Justyna Chabowska, Katarzyna Jażdżewska i Marek Pliszka. Uczniowie od dwóch lat uczestniczą w pracach rady i na wyjazd w pełni zasłużyli. W wyjeździe towarzyszyli im koledzy z klasy. We wspomnianym konkursie nasi uczniowie okazali się najlepsi. Indywidualnie Zuzanna Friede zajęła pierwsze, a Lucjan Formella – drugie miejsce. Drużynowo Zuzia również triumfowała wraz z Dawidem Jasnochem.
Cała grupka razem z opiekunkami panią Małgorzatą Olsińską i Katarzyną Dalke mogła przyjrzeć się pracy posłów podczas debaty sejmowej na temat bezrobocia. Gościliśmy na sali obrad i korytarzach sejmowych znanych wszystkim z telewizyjnych relacji.
Z ulicy Wiejskiej udaliśmy się prosto na Krakowskie Przedmieście do Pałacu Prezydenta. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć sale, w których odbywają się ważne uroczystości z udziałem Pana Prezydenta. Zwiedziliśmy aktualne wystawy sztuki współczesnej. Wyciszyliśmy się w prezydenckiej kaplicy.
Na koniec czekała na nas jeszcze jedna atrakcja – Muzeum Poswatania Warszawskiego. Dwie godziny wrażeń na pewno na długo zostaną w pamięci uczniów. Nowoczesne muzeum, ciekawe ekspozycje, działające na wyobraźnię słyszane zewsząd wspomnienia uczestników zmuszały do refleksji.
Warszawa pożegnała nas śniegiem, ale droga powrotna nie dłużyła się. W wyśmienitych nastrojach uczniowie zaczęli ferie.
K. Dalke
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie