Spotkanie z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI
13 czerwca 2014 r. dzieci z klasy 0 i klasy II b odwiedzili ratownicy medyczni. Ratownicy do szkoły przyjechali ambulansem i opowiedzieli o swojej pracy. Zaprezentowali dzieciom sprzęt, którego zazwyczaj używają m.in.: sprzęt ułatwiający oddychanie, maski, defibrylator i wiele innych przedmiotów, które służą do pomagania ofiarom wypadków i chorym. Największą radość dzieciom sprawiła możliwość zobaczenia, jak wygląda w środku i jak jest wyposażony ambulans. A najwięcej emocji wzbudziły wydawane przez pojazd sygnały dźwiękowe i świetlne oraz przejazd ambulansem po boisku szkolnym. Jeden z ratowników, pan Rafał Noga, to tatuś Bartka z klasy 0 i Jakuba z klasy II b.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy- dzieci z klasy 0 i II b
Podsumowanie pracy w akcji "My dla zwierząt"
My_dla_Zwierzat.pptx
Dzień Rodziny w klasie II b
23 maja na Sali w Gutowcu odbył się Dzień Rodziny, dla rodziców i dzieci klasy IIb SP, na który gościnnie przybyła również pani Dyrektor. Na wstępie dzieci pod nadzorem wychowawczyni pani K.Wons zaprezentowały część artystyczną: przedstawienie pt. „W krainie baśni” oraz taniec „Belgijkę”. Publika podziwiała występy swych dzieci przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Gdy emocje już opadły rozpoczęły się konkursy, w których rodzice zdobywali nagrody dla swoich pociech. Zwieńczeniem spotkania było ognisko, przy którym wszyscy piekli kiełbaski i integrowali się przy wspólnej rozmowie.
Karolina Wons
Dzień Dziecka w szkole w Krzyżu
Uczniowie szkoły filialnej w Krzyżu na sportowo świętowali Dzień Dziecka. W wyśmienitych humorach, z towarzyszeniem słonecznej pogody wykonywali różne ćwiczenia i zadania sportowe, za które otrzymywali… cukierki. A można było ich zdobyć pokaźną ilość! Wystarczyło wykorzystać możliwości, jakie dawały sportowe „przystanki”. Dla najbardziej aktywnych i usportowionych zdobywców największej ilości cukierków były dodatkowe nagrody, zorganizowane przez Radę Rodziców. Po wysiłku sportowym na milusińskich czekały kolejne atrakcje – przejażdżka bryczką i wozem strażackim, a po nich pokaz strażackich możliwości i na koniec łakocie. Radość i uśmiechy dzieci to najpiękniejsze podziękowanie dla organizatorów i sponsorów imprezy. Szczególne ukłony należą się druhom strażakom z OSP w Krzyżu, od wielu lat angażującym się w uatrakcyjnienie obchodów Dnia Dziecka.
"Cudne rękodzieło"
W piątek (30.05.14) w świetlicy szkolnej odbyło się wrędzenie nagród uczniów biorących udział w konkursie pt. "Cudne rękodzieło". Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów. Prace zostały ocenione na dwóch poziomach: klasy I-III oraz IV-VI. Dzieci wykonały bardzo ciekawe prace wykonane za pomocą metody origami lub quillingu. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, książki oraz drobne upominki. Prace zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej.K.Narloch
LISTA UCZNIÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W KONKURSIE "CUDNE RĘKODZIEŁO"Lp.
Imię i nazwisko ucznia
Klasa
Metoda
Wychowawca
Miejsce
1.
Gulgowska Wiktoria
II B
Quilling
Karolina Wons
Wyróżnienie
2.
Schulz Renata
II B
Origami
Karolina Wons
Wyróżnienie
3.
Drewczyńska Wiktoria
II B
Quilling
Karolina Wons
II
4.
Kobierowska Lena
II B
Origami
Karolina Wons
Wyróżnienie
5.
Bruska Agnieszka
V B
Origami
Jerzy Jażdżewski
Wyróżnienie
6.
Kobierowska Elżbieta
V B
Origami
Jerzy Jażdżewski
Wyróżnienie
7.
Gil Maja
III B
Origami
Julita Majkowska
I
8.
Pestka Fabian
I
Quilling
Jolanta Bobińska
III
9.
Lica Julia Klara
V A
Origami
Andrzej Konopka
I
10.
Górkiewicz Alicja
VI B
Origami
Natalia Osowicka
III
11.
Czartowska Alicja
VI A
Quilling
Katarzyna Dalke
II
12.
Górkiewicz Kamil
II B
Origami
Karolina Wons
Wyróżnienie
Rywalizowali o tytuł mistrza matematyki
W dniu 14 maja w Zespole Szkół w Rytlu po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Matematyczny klas III. Czternaścioro uczniów z gminy Czersk rozwiązywało zadania tekstowe przygotowane przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
Mistrzem matematyki została Oliwia Szark z Rytla, II - Błażej Osowski - Łąg, III – Paweł Brzeziński – Czersk, IV – Nikodem Mundry – Rytel, V – Przemysław Jabłonecki – Łąg, VI – Nikola Szwedowska- Czersk.
Zwycięzcom pani dyrektor Renata Niesiołowska wręczyła nagrody książkowe, a pozostałym uczestnikom dyplomy, upominki i słodycze.
Uczniów przygotowały panie: Mirosława Izdebska, Lucyna Laska, Julita Majkowska, Ewa Konopka, Celina Kliczkowska, Sylwia Wiśniewska, Ewa Bonkowska.
XI Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Niemieckojęzycznej
W piątek, 9 maja2014 r.,odbyły się eliminacje szkolne do XI Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Niemieckojęzycznej dla uczniów szkół podstawowych. W naszej szkole do eliminacji przystąpiło 9 uczniów z klas VIa, VIb i IV. Jury w składzie: p. dyr Renata Niesiołowska i Anna Jażdżewska wyłoniło 3 osoby mające reprezentować szkołę w konkursie gminnym:
I miejsce - zajęła Marta Wiecka - klasa VIa - z wierszem "Was die Tiere können"
II miejsce - MałgorzataNawrot - z wierszem "Die drei Spatzen"
III miejsce - Justyna Gradowska - klasa VIa - "Am Gemüsestand"
W Czersku na Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Niemieckojęzycznej 3 wyżej wymienione osoby pięknie się zaprezentowały, jednak najwyższą lokatę zdobyła Małgorzata Nawrot, która zajęła II miejsce spośród 15 wybranych uczniów szkół podstawowych naszej gminy.
Anna Jażdżewska
Atrakcje na pikniku rodzinnym
Dnia 18.05.2014 roku mieszkańcy Rytla i okolic bawili się hucznie na „Pikniku rodzinnym” przygotowanym przez Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom…” i Zespół Szkół w Rytlu.
Program imprezy był bardzo bogaty dlatego każdy mógł odnaleźć dla siebie coś interesującego. Przygotowano bowiem liczne stoiska promujące ochronę przyrody i najbliższego środowiska m.in. Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach, Nadleśnictwa Rytel (wystawa „Od nasionka do starodrzewu”), stoisko z konkursami Klubu Europejskiego INTEREURO działającego przy Zespole Szkół w Rytlu. Harcerze z Zespołu Szkół w Łęgu prezentowali swoją drużynę, propagując działalność harcerską i śpiew.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa pt. „Żywe, egzotyczne zwierzęta”, podczas której można było zapoznać się z gadami i płazami, poznać ich środowisko. Panie i dziewczęta chętnie odwiedzały stoiska promujące urodę ( pokazy fryzjerskie i kosmetyczne). Nie zawiedli strażacy z OSP Rytel, którzy prezentowali pokaz pomocy przedmedycznej i uczyli zebranych jak prawidłowo jej udzielać. Osoby starsze miały okazję zbadać pod okiem fachowców ciśnienie, tętno oraz poziom cukru.
Zebrani mogli wziąć udział w licznych konkursach sportowych dla dzieci, rodziców i dziadków. Rywalizacje sportowe przeprowadzane były przez nauczycieli wychowania fizycznego na szkolnym boisku sportowym.
Podczas spotkania promowano akcję „Zamień makulaturę na drzewko” oraz loterię fantową „Puszki aluminiowe za szczęśliwy los!”, do których nagrody główne zasponsorowali Nadleśnictwo Rytel i Urząd Miejski w Czersku (drzewka), państwo Cieślak (roślinki ozdobne), Fabryka Mebli Sękowski z Czerska (meble) oraz Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom….” (tort).
Piknik uświetniły liczne występy uczniów ze szkoły w Rytlu, Ogniska Muzycznego w Czersku, zespołu muzycznego z OK w Rytlu oraz taneczne (Akademia Tańca „Pietro Wyżej” z Chojnic, zespołu chirliderek „UKS Ósemka z Chojnic).
Wielką atrakcją okazał się pokaz animatorów z Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun z Gdyni pt. „Wściekły, ciekły azot” oraz „Ściskające ciśnienie”.
Mieszkańcy skosztowali także pysznej grochówki przygotowanej przez panie kucharki pracujące w szkolnej kuchni.
Organizatorzy dziękują sponsorom i instytucjom za okazane wsparcie – Urzędowi Miejskiemu w Czersku, Fabryce Mebli Sękowski, Bankowi Spółdzielczemu w Czersku, Agencji Artystycznej BOMART, Nadleśnictwu Rytel, Parkowi Narodowemu „Bory Tucholskie”, Parkowi Wodnemu w Chojnicach, Delikatesom CENTRUM w Rytlu oraz licznym lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom Rytla.Przygotowała: J. Brzezinska
PIKNIK RODZINNY
Zapraszamy wszystkich
na
PIKNIK RODZINNY,
który odbędzie sie 18 maja 2014 r.
w godz. 15.00 - 19.00
na boisku szkolnym.
Zapewniamy wiele atrakcji.
Szczegóły na plakacie. plakat.pdf
Zapraszamy !!!
VIII Festiwal Nauk Ścisłych
Podążając za słowami Galileusza: "Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał Wszechświat", 14 maja, już po raz ósmy, w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Czersku zorganizowano Międzyszkolny Festiwal Nauk Ścisłych. Jak co roku uczestniczyły w nim gimnazja z sąsiednich miejscowości: Rytla, Łęga, Szlachty, Osiecznej no i Czerska. W tym roku szkolnym po raz pierwszy w festiwalu wzięli udział uczniowie Gimnazjum z Brus.
Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Czersku – Ewa Wrycza. Podczas festiwalu nastąpiła prezentacja wszystkich zgłoszonych szkół. Na hali sportowej można było podziwiać piękne budowle, roboty, zwierzęta a nawet samochody wykonane z wielościanów, graniastosłupów i ostrosłupów oraz plansze matematyczne przygotowane przez naszych uczniów. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkursów, turniejów i pokazów matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas II sprawdzili swoje umiejętności rywalizując w turnieju „Przy sporcie o matematyce i fizyce”. Podczas gdy część drużyny wykonywała zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali się z łamigłówkami, krzyżówkami i rebusami matematyczno-fizycznymi. Tegoroczny turniej jak zawsze prowadzili: Pani Izabela Zaborowska i Pan Dawid Haftka. W tym roku zwyciężyła drużyna z gimnazjum w Czersku, II miejsce zdobyła drużyna ze Szlachty, a III zajęła drużyna z Brus.
W tym samym czasie uczniowie klas III zmagali się z trudniejszymi zadaniami, walcząc o tytuł „Omnibus Matematyczno-Fizyczny”. W tej konkurencji zwyciężył Kamil Ryduchowski z Gimnazjum w Brusach, II miejsce wywalczyła Paula Kulczyk z Gimnazjum w Czersku, a III miejsce zdobył Filip Kegel również z Czerska. Nagrodzono także najlepszych uczniów z pozostałych szkół uczestniczących w konkursie. Wyróżnienia otrzymali: Błażej Ćwikliński z Gimnazjum w Łęgu, Martyna Czartowska z Gimnazjum w Rytlu oraz Klaudia Malinowska i Natalia Jażdżewska z Gimnazjum w Szlachcie.
W drugiej części naszej imprezy wszystkie zaproszone szkoły zaprezentowały niecodzienne eksperymenty naukowe i wykonały ciekawe doświadczenia fizyczne. Prezentację zespołów zakończyła Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ewa Wrycza, wręczając nagrody książkowe i dyplomy najlepszym uczniom oraz nagradzając wszystkich uczestników turnieju. Po całym dniu zmagań przygotowano słodki poczęstunek i kanapki dla wszystkich uczestników. Festiwal Nauk Ścisłych od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Jest on dowodem na to, że można bawić się matematyką i fizyką.
Gminny konkurs ortograficzny
W dniu 13 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Rytlu odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III z Gminy Czersk. Szesnaścioro uczestników zmagało się z trudnościami ortograficznymi dyktanda przygotowanego przez metodyków z Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
Najlepsza okazała się Julia Kierska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku, II Laura Drewczyńska- Czersk, III – Radosław Krenski - Rytel, IV – Paweł Brzeziński - Czersk, V – Anna Ossowska- Rytel.
Uczniów przygotowywały panie: Julita Majkowska, Ewa Konopka, Lucyna Laska, Aneta Bolałek, Celina Kliczkowska, Sylwia Wiśniewska, Renata Peplińska, Maja Łangowska.
Pani wicedyrektor Lucyna Zabrocka wręczyła najlepszym uczestnikom nagrody książkowe, a pozostali uczniowie otrzymali dyplomy i słodycze.
Organizatorem konkursu była pani Karolina Wons.
Akcja Profilaktyczna „Jestem wolny od nałogów”
Gimnazjum
1. Przygotowanie i przeszkolenie liderów SZOPP-u – odpowiedzialny: pedagog szkolny
2. Akcja dla klas I –III gimnazjum „Papieros służy do zabijania – nie do szpanowania” – odpowiedzialny: pedagog szkolny, policjant – specjalista ds. młodzieży nieletniej
3. Pogadanki klasowe na temat szkodliwości palenia papierosów – odpowiedzialni : wychowawcy oraz nauczyciele biologii
4. Konkurs plastyczny dla klas I –III gimnazjum „Papieros służy do zabijania – nie do szpanowania”- komiks - odpowiedzialny: nauczyciel sztuki – termin do 28.05.2014 r.
5. Konkurs międzyklasowy na najlepsze hasło antynikotynowe – odpowiedzialni: wychowawcy klas - termin do 28.05.2014 r.
6. Gminny „Mix – Profilaktyczny” - odpowiedzialni: dyrekcja, pedagog, OPiRPA w Czersku, Komisariat Policji w Czersku
Klasy IV –VI szkoła podstawowa
1.Akcja dla klas IV –VI szkoły podstawowej „Młodość wolna od papierosa” - odpowiedzialny: pedagog szkolny
2. Pogadanki klasowe na temat szkodliwości palenia papierosów –odpowiedzialni : wychowawcy oraz nauczyciele przyrody
3. Konkurs plastyczny dla klas IV –IVI szkoły podstawowej - „Młodość wolna od papierosa” - plakat - odpowiedzialny: nauczyciel sztuki – termin do 28.05.2014 r.
4. Konkurs międzyklasowy na najlepsze hasło antynikotynowe – odpowiedzialni: wychowawcy klas - termin do 28.05.2014 r.
Klasy I – III szkoła podstawowa
1. Akcja dla klas I –III szkoły podstawowej „Żyjmy zdrowo – kolorowo!” - odpowiedzialny: pedagog szkolny
2. Pogadanki klasowe na temat zdrowego stylu życia– odpowiedzialni : wychowawcy klas
3. Konkurs plastyczny dla klas I –III szkoły podstawowej – „Żyjmy zdrowo – kolorowo!” - odpowiedzialni: wychowawcyklas – termin do 28.05.2014 r.
Udział w festynie sportowym dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Rytlu.
Sponsorzy: OPiRPA w Czersku, Komisariat Policji w Czesku, Burmistrz Miasta i Gminy Czersk, „Naszym Dzieciom” - Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Rytla i okolic, Fitness Klub „Kanama”, Park Wodny Chojnice.
Wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rytlu – klasa „0” i II b
Jednym z celów podstawy programowej jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia , gdzie można otrzymać pomoc i umieć o nią poprosić . W związku z powyższym 8 maja dzieci z klasy „0” odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Rytlu. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Strażacy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy i akcjach w jakich brali udział. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym wróciliśmy do szkoły. Po spotkaniu większość dzieci zadeklarowało, że w przyszłości chce zostać strażakiem.
Bardzo serdecznie dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rytlu za zaproszenie – dzieci z klasy „0”
Wycieczka edukacyjna do Trójmiasta
8 maja 2014 r. uczniowie, którzy aktywnie uczestniczą w życiu naszej szkoły i godnie ją reprezentują w różnych przedsięwzięciach, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Trójmiasta do Centrum EXPERYMENT w Gdyni oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Opiekę nad uczniami tego dnia sprawowały: Katarzyna Dalke, Kamila Moskal, Agnieszka Wiecka i Anna Jażdżewska. Mogła się ona odbyć dzięki uprzejmości Burmistrza Czerska – Pana Marka Jankowskiego, za co serdecznie dziękujemy.
EXPERYMENT jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie. W Centrum Nauki EXPERYMENT stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Wizyta w EXPERYMENCIE pozwoliła naszym uczniom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomogła zrozumieć otaczające procesy, a także pobudziła ciekawość świata.
Następnie odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Warsztaty odbywały się w historycznej Sali BHP na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Gdańsku. Celem było rozwijanie kompetencji historycznych i społecznych, a tematem świat współczesny z jego problemami: różnicami społecznymi, stereotypami, przejawami nietolerancji, czy też z fundamentalnymi zasadami funkcjonowania społeczeństw obywatelskich. Młodzież została zainspirowana do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Dzień ten zakończył się seansem filmowym w Multikinie w Gdańsku.
Wielkanoc w klasie „0”
Już od kilku dni w klasie „0” odczuwało się atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki bowiem malowały i ozdabiały pisanki, zajączki, koszyki i siały rzeżuchę. Uczyły się także wierszyków i piosenek o tematyce wielkanocnej. Ponadto brały aktywny udział w przygotowaniu bab wielkanocnych i uroczystego „jajeczka”, które odbyło się w środę 16.04.2014. W tym dniu od samego rana w naszej klasie panował świąteczny nastrój. Wszyscy zasiedli do stołu, dzielili się jajkiem oraz składali sobie życzenia. Ogromną niespodziankę dzieciom zrobił zajączek, zostawiając w koszykach słodki upominek. Ten czas oczekiwania i świątecznych przygotowań upłynął nam wszystkim w miłej i radosnej atmosferze.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie