• WARSZTATY

        • 23 czerwca 2022 r. - oficjalne zakończenie warsztatów plastycznych w roku szkolnym 2021/2022

          W przeddzień zakończenia roku szkolnego na uczestników szkolnych warsztatów plastycznych czekała miła niespodzianka. Uczniowie uczęszczający na zajęcia otrzymali upominki, dzięki którym również w wakacje będą mogli rozwijać swój artystyczny talent.  Zarówno upominki, jak i nagrody w konkursach i materiały plastyczne wykorzystywane podczas zajęć, zakupione zostały ze środków Fundacji PZU.  Dzięki temu wsparciu a także pomocy ze strony Stowarzyszenia „Naszym Dzieciom” nasza młodzież mogła rozwijać swoją twórczą kreatywność, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Uśmiechnięte i zadowolone twarze są najlepszym podsumowaniem i oceną rocznego projektu. Składamy serdeczne podziękowania za umożliwienie naszym uczniom tak bezpośredniego i rozległego kontaktu ze sztuką.

                                                                

           

          CZERWIEC - spotkanie z Andy Warholem                                                                                      

          Pop art to sztuka, która przemawia szczególnie do młodych odbiorców. Odbijając w farbie drukarskiej dłonie, wykonaliśmy dzieło, nawiązujące do prac hiszpańskiego malarza.

             

          Tuż przed wakacjami postanowiłyśmy zmierzyć się z makramą. Sztuka ta wymaga mnóstwa czasu i  ... cierpliwości laugh. Jak na pierwszy raz- poszło nam całkiem nieźle.

             

          Oryginalne zwierzaki... nasze z pewnością są wyjątkowe. Zostały namalowane akwarelami na specjalnie przeznaczonym do tego rodzaju farb papierze.

                                                 

          Jedną z bardziej niesamowitych mas plastycznych jest piankolina. Właśnie z niej ulepione zostały poniższe prace.

                                

           

          Czując już na sobie oddech lata, namalowaliśmy dmuchawce laughlaughlaugh. Chociaż wakacje wszystkim się należą, co niektórym smutno było, kiedy wykonywaliśmy ostatnią w tym roku szkolnym pracę plastyczną.

           

           

          MAJ - spotkanie z Salvadorem Dali                                                                                                  

          Zapinspirowani "Trwałością pamięci" wybitnego hiszpańskiego artysty, postanowiliśmy wykonać własne symbole nieuchronnosci przemijania, stąd nasze "rozpływające się" zegary. 

           

           

          W maju nie mogliśmy też zapomnieć o święcie ukochanych Mam. Własnoręcznie wykonane obrazki ze słowami płynącymi od serca z pewnością ucieszyły obdarowane osoby. Wykorzystaliśmy do ich wykonania podobrazia, farby akrylowe, pisaki, tusz i sznurek, który pełni rolę zawieszki.

               

           

           

           

          KWIECIEŃ - spotkanie z Leonardo da Vinci                                                                                     

          Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać sylwetki tak znamienitego artysty a także stworzonych przez niego arcydzieł. "Mona Lisa", "Dama z Gronostajem" czy "Ostatnia Wieczerza" to jedne z licznych dzieł, które można podziwiać i analizować bez końca. Podobnie jak jego "Człowiek witruwiański" czy szkice maszyn i wynalazków. Da Vinci to mistrz, któremu dorównać nie sposób. Na miarę własnych możliwości przyjrzeliśmy się niezwykle wnikliwie ludzkiemu oku. Powstały w ten sposób prace na bardzo dużym formacie.

             

          Naśladowanie natury wymaga sporej precyzji.  Nasze orchidee to efekt prawie pięciogodzinnej pracy. Chociaż wszytkie obrazy powstawały przy takim samym instruktażu, każde z dzieł wygląda inaczej i oddaje twórczy temperament tworzących je młodych artystów smiley

           

          Dłoń z masy porcelanowej to kolejne wyzwanie, którego się podjęliśmy. Pierwszy raz pracowaliśmy z taką masą plastyczną, która okazała się niezwykle wdzięcznym materiałem.

           

          Momentami sala lekcyjna przypominała cukiernię. Z foremek do ciasta powstały zawieszki, które będzie można później pomalować.

                                                        

           

          Jak Wielkanoc, to oczywiście świąteczne jajka. Nasze tegoroczne były wyjątkowych rozmiarów laugh

           

           

          MARZEC -  spotkanie z Vincetnem van Goghem                                                                                    

          "Słoneczniki" to charakterystyczny obraz wielkiego twórcy, jakim był holenderski malarz. My wykonaliśmy je w technice kolażu.

                  

          Gościem specjalnym marcowych zajęć była pani Anita Kędzia, nasza rytelska artystka, która od wielu lat specjalizuje się w pejzażach. Uczestnicy warsztatów, krok po kroku obserwowali powstawanie obrazu i jednocześnie malowali własne płótna. Pani Anita przekazała wiedzę dotyczącą tła , planów obrazu oraz kompozycji. Pokazała, w jaki sposób można operować plamą  używając nie tylko pędzli, ale również szpachtelek, zwykłego papieru czy własnych palców. Podczas ponad dwugodzinnych zajęć powstały przepiękne pejzaże z brzozami w tle.

                                             

           

           

          Myśląc już o świetach, przygotowaliśmy wielkanocne kartki na papierze z recyklingu.

                  

           

          Z naszej  fotoramki z okazji Dnia Kobiet skorzystały szkolne świetliczaki laughlaughlaugh Cieszymy się, że chętnie pozowały do zdjęć nasze superkobietki wink Dowodem tego jest kopia wiadomości, która znalazła się na stronie internetowej szkoły.

           

           

          LUTY - miesiącem ze Satnisławem Ignacym Witkiewiczem                                                                

          Stanisław Ignacy Witkiewicz ( Witkacy )  to polski pisarz, malarz, filozof, dramaturg oraz  fotografik. Należał do grupy „formistów”. Po zapoznaniu z jego dziełami, wykonaliśmy kredkami olejnymi portrety, dzięki którym utrwaliliśmy pojęcia: szerokiej gamy barwnej, monochromatyzmu oraz waloru.

                

           

          Chociaż do Dnia Kobiet pozostało jeszcze sporo czasu, wspólnie wykonaliśmy fotościankę z Supergirl, którą przekazaliśmy na zajęcia świetlicowe. Mamy nadzieję, że spodoba się wszystkim uczennicom w dniu ich święta.

                      

           

          Mimo, że trwa jeszcze zima i mamy ferie, aktywnie pracujemy nad dekoracją wiosenną na szkolny korytarz. Wykonaliśmy ponad 300 tulipanów laugh

               

           

          Poznajemy właściwości akwareli i eksperymentujemy z plamą.

                                                

          STYCZEŃ - miesiącem z Henri Matisse                                                                                                

          Poznając biografię tego francuskiego artysty, dowiedzieliśmy się, że sławę osiągnął już za swego życia i  że był rywalem Pabla Picassa. Matisse zapełniał swoje płótna plamami żywych, świetlistych, zwykle silnie kontrastowych barw, które często obwodził delikatnym konturem. Kiedy o operacji onkologicznej utracił sprawność fizyczną i nie mógł pracować przy sztalugach – zmienił wtedy profil swojej twórczości – zaczął tworzyć papierowe kolaże. Podczas pierwszego spotkania z twórczością tego artysty, zainspirowaliśmy się obrazem pt. "Kot ze złotą rybką". Przy okazji przypomnieliśmy sobie założenia fowizmu.

               

          A gdyby tak odejść od kolorów, portretów... Martwa natura - szkic węglem były tematem kolejnych zajęć.

            

           

          Uproszczając rysunek i bawiąc się konturem stworzyliśmy proste obrazki na niesamowicie maleńkich płótnach laugh

                                                           

          Zafascynowani "Nadine" postanowiliśmy stworzyć prace, w których posługiwaliśmy się konturem. Używając tuszu i specjalnego bloku stworzyliśmy prace, któe z pewnością zdobić będą mogły nasze pokoje. 

             

           

          Gościem styczniowych zajęć była  Zuzanna Polaszek, dawna absolwentka naszej szkoły a obecnie uczennica Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Zuzia podczas spotkania zaprezentowała kilka swoich prac i opowiedziała o swojej obecnej szkole. Podczas zajęć uczestnicy warsztatów odtwarzali kompozycję z naczyń i owoców, ułożoną przez naszą lokalną artystkę. Ich zadaniem było namalowanie martwej natury posługując się konturem i jedną barwą. Prowadząca zajęcia indywidualnie przekazywała wskazówki i pomagała w realizacji zadania. Przypomniała również, czym jest monochromatyzm. Zajęcia bez wątpienia były bardzo inspirujące i być może zachęcą starsze uczestniczki warsztatów do kontynuowania nauki w szkole plastycznej.

                                                                                       

           

          GRUDZIEŃ - miesiącem z Wasilly Kadinsky                                                                                          

          Pierwsze grudniowe zajęcia odbyły się 6. grudnia. Z tej okazji wykonaliśmy lampiony, którymi udekorujemy nasze domy na święta laugh

           

          Pierwsze efekty nauki kaligrafii już za nami. Wzięliśmy udział w akcji "Przepisujemy Hobbita".

          I my włączyliśmy się do wspaniałej akcji - "Bożonarodzeniowa Kartka dla Bohatera". Wykonaliśmy kartki dla naszych Kombatantów, które przekazane zostaną  w dniach 18 - 19 grudnia wraz z paczkami w ramach XI Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera.

           

           

          Wykonaliśmy również świąteczne kartki, które rozesłane zostaną z życzeniami od naszej  szkoły do innych szkół oraz lokalnych instytucji.

                                                           

          Zadbaliśmy o to, aby w naszej szkole było przytulnie, świątecznie i miło, dlatego też na szkolnym korytarzu pojawiły się samodzielnie wykonane przez nas świąteczne gwiazdy. Bez wątpienia wprowadzają w magiczny, bożonarodzeniowy nastrój laugh

           

          16 grudnia urodził się Wassily Kandinsky – rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki, współtwórca i jeden z przedstawicieli abstrakcjonizmu. Zachwyceni i zainspirowani jego pracami postanowiliśmy wykonać zimowe obrazki, które abstrakcyjnymi nie są, jednak widać w nich zachwyt okręgami z malarstwa Kadinsky'ego.

             

           

          LISTOPAD - miesiącem z Oscarem Claude Monet                                                                                        

          Początek miesiąca rozpoczęliśmy udziałem w  Ogólnopolskim Projekcie Patriotycznym "Zareklamuj Polskę". Uczestnicy warsztatów wspólnie stworzyli plakat, w którym poszczególnym literom hasła : POLSKA NIEPODLEGŁA odpowiadały ilustacje kojarzące się z naszą Ojczyzną. Każdy z uczestników zajęć przyzdobił wybraną przez siebie literę. Pojawiły się więc flagi, godło, Mazurek Dąbrowskiego, syrenka czy Zamek Królewski. Nie zabrakło też widoku morza i gór, krajobrazu z makami i bocianami a także nazwisk polskich noblistów i twórców literatury. Nie zapomnieliśmy również o osobliwościach naszej ortografii a także wyrazach, których wymowa bywa czasem trudna nie tylko dla obcokrajowców laugh

                                                                 

                               Za udział w projekcie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, zaś szkoła certyfikat.

                                                       

          Sztuka często powstaje na drodze eksperymentów... Postanowiliśmy więc sprawdzić, co stanie się z kropelkami tuszu, kiedy porozciągamy je dmuchając na nie lub przesuwając kartę. Wystarczy tylko poczekać, aż plamy wyschną i wkomponować powstałe kleksy w jakąś większą całość. Efekty poniżej laugh

          Zainspirowani twórczością impresjonistów oraz czołowego przedstawiciela tego kierunku - Oscara Claude Monet stworzyliśmy własne zachody słońca.

           

          Zachwyceni i zainspirowani obrazem pt. "Most nad stawem z liliami" postanowiliśmy wykonać własną wersję tego dzieła. Malowaliśmy farbami akrylowymi na specjalnych kartkach przeznaczonych do takiego rodzaju farb.  Efekty poniżej.

           

           

          Zaczynamy też przygodę z kaligrafią. Jesteśmy ciekawi, jakie efekty osiągniemy za kila miesięcy laugh

                                        

          Gościem specjalnym listopadowych zajęć była pani Anna Łangowska z Centrum Hamak. Uczestnicy warsztatów mieli okazję stworzyć własne kubki pod okiem profesjonalistki. Efekty twórczych działań spełniły oczekiwania wszystkich. Ogromne podziękowania dla Pani Ani za tak fantastycznie poprowadzone zajęcia. Fotorelacja poniżej.

                                                                                    

           

           

          PAŹDZIERNIK - miesiącem z Pablem Ruizem Picasso                                                                            

          Uczestnicy warsztatów poznają twórczość jednego w wybitniejszych artystów XX wieku. Ich zadanie to zmierzenie się z portretami odzwierciedlającymi założenia kubizmu.

          Pierwszym z zadań było wykonanie w technice wydrapywanki określonego elementu ludzkiej twarzy. Ponieważ każda z osób nie znała wcześniej przeznaczenia swojej pracy, efektem końcowym stały się przedziwne portrety wykonywane na koniec wspólnie w trzech grupach.

                                          

          Po zapoznaniu z ideą kubizmu a także po zobaczeniu dzieł hiszpańskiego artysty, uczestnicy warsztatów wykonali portrety malując pastelami olejnymi na papierze rysunkowym z recyklingu.

                          

          Pracując z kartonem można wykonac równie ciekawe prace. Naklejając  poszczególne warstwy tektury, uzyskaliśmy przestrzenne portrety.

           

           

           

          Gościem specjalnym jednych z pażdziernikowych zajęć była pani Ewelina Szpak - leśnik z Nadleśnictwa Rytel. Pani Ewelina podzieliła się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą dotyczącą rodzajów szyszek i sposobem ich uzyskiwania w wyłuszczarni. Dzięki przywiezionym przez naszego gościa szyszkom, kasztanom i żołędziom , udało nam się wykonać jesienne ozdoby do domów. Bardzo dziękujemy pani Ewelinie za przeprowadzenie zajęć i liczymy na dalszą współpracę z Nadleśnictwem Rytel, zwłaszcza, że nasz gość na codzień zajmuje się nie tylko ochroną lasu, ale i wszelakim rękodziełem. Bardzo dziękujemy za fantastyczne spotkanie smileysmileysmiley