ANDRZEJKI W KRZYŻU
MECZ PIŁKI SIATKOWEJ NA HALI "ŁUCZNICZKA" W BYDGOSZCZY
27 listopada odbył się wyjazd na mecz piłki siatkowej do Bydgoszczy do Hali "Łuczniczka". Rywalizowały ze sobą drużyny Łuczniczki Bydgoszcz oraz Skry Bełchatów w ramach siódmej kolejki Plus Ligi. Trzecia drużyna ubiegłego sezonu w Polsce wygrała na wyjeździe 3:0 (28:26, 25:21, 25:22) i jest nowym liderem rozgrywek. Bełchatowianie dość pewnie zgarnęli komplet punktów, ale emocji nie zabrakło. Po meczu udaliśmy się również, aby spotkać się z naszymi ulubionymi siatkarzami. Udało się zebrać autografy Michała Winiarskiego, Karola Kłosa i Andrzeja Wrony. Po posiłku w Mc Donaldzie i KFC wróciliśmy zadowoleni do domu. Teraz czekamy na następne równie emocjonalne spotkanie piłki siatkowej.
ANDRZEJKI W ZERÓWCE
Już w piątek (27.11.) dzieci z zerówki obchodziły Andrzejki. Ten dzień był pełen wrażeń! Najpierw udaliśmy się do szkolnej biblioteki, gdzie pani Natalia wraz z dziewczynkami z Samorządu przygotowała spotkanie z magią. Były liczne wróżby i najprawdziwsze wróżki, a także jedna przesympatyczna czarownica - tak życzliwa i radosna, że nikt się jej nie bał :) W naszej sali był poczęstunek, tańce, andrzejkowy wyścig kapci a także wróżby z... balonów. Kolejną niespodzianką było przedstawienie - inscenizacja wiersza Jana Brzechwy "Na straganie" przygotowana przez uczniów klasy II pod opieką pani Ewy. Jak na jeden dzień działo się u nas bardzo dużo
CAŁA POLSKA CZYTA ... W ZERÓWCE
Niedawno podczas zajęć w zerówce rozmawialiśmy na temat bajek. Dwie wspaniałe panie (pani Asia i pani Ania) zrobiły w tym czasie niespodziankę dzieciom i przyszły poczytać bajki! Dzieci były zachwycone, ponieważ bajki były piękne i ponadto każda z pań przyniosła łakocie.
Pani Asiu, Pani Aniu raz jeszcze SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
APEL Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
"To od nas - młodych Polaków, zależy jaka będzie przyszłość !" - tymi słowami zakończył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W programie przygotowanym przez trzecioklasistów przypomniana została historia Polski - rozbiory, walki niepodległościowe i wreszcie 11 listopada 1918 r.- odzyskanie przez Polskę niepodległości! Dzięki zdjęciom i filmom z tamtych czasów, udało się choć trochę zobrazować tak ważne momenty w historii naszego kraju. Uczniowie pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o Polskę, dlatego też niejednokrotnie podczas apelu pojawiało się słowo - PAMIĘTAMY. Prowadzący uświadomili też, jak cenne są wartości: wolność, niepodległość, bezpieczeństwo, z wagi których, żyjąc w wolnym kraju, nie zawsze zdajemy sobie sprawę...
Uczniowie mieli również możliwość przeniesienia się w bardziej odległe czasy dzięki aktorom Teatru Historycznego "Chorągiew Komturstwa Gniewskiego", którzy zaprezentowali stroje i broń starożytnych Greków i Rzymian. Była to niezwykła lekcja historii, przeprowadzona w interesujący i pełen humoru sposób.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.
TURNIEJ MASZYN WIATROWYCH
Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej zgodnie ze schematem zamieszczonym na stronie internetowej www.turniejmaszyn.pl. Zgłoszona na Turniej maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym wykonanym przez firmę Unilogo w trzech konkurencjach:
- największa moc
- obroty przy obciążonym wale maszyny
- moment obrotowy przy zatrzymanym wale.
Wyniki uzyskane przez drużynę w każdej z konkurencji decydowało o jakości maszyn i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. Współzawodnictwo w budowie turbin, ich udoskonalaniu, podejmowaniu decyzji o sposobie wykonania łopatek, ich kształtu, materiału, zamocowania łożysk, miało niewymierny wpływ na rozwój zdolności zarówno intelektualnych jak i manualnych młodzieży. Organizatorem tego konkursu jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Do tej pory Turniej odbywał się jako jednodniowa impreza, w tym roku rozegrane są eliminacje regionalne. W takich eliminacjach, 7 listopada w Gdańsku, brały udział dwie drużyny z naszej szkoły, „Skrzydła wiatru” i „Rytlanie”. Drużyny te reprezentowali uczniowie klasy II b Gimnazjum:
"Skrzydła wiatru" - Natalia Fryca, Karolina Litza, Monika Kutowska, Julia Hinc
"Rytlanie" - Filip Brzezinski, Jakub Zabrocki, Jakub Buława
Uczniowie podczas turnieju zmagali się z z dużynami ze szkół z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, a także udzielili wywiadu do Radia Gdańsk.
http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/30988-mlodzi-konstruktorzy-buduja-maszyny-wiatrowe-w-ramach-ogolnopolskiego-turnieju.html
W klasyfikacji generalnej na eliminacjach regionalnych, w których brało udział 27 drużyn wywalczyliśmy
"Rytlanie" - 11 miejsce
"Skrzydła wiatru" - 13 miejsce
WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII I PATRIOTYZMU
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wszyscy uczniowie szkoły filialnej w Krzyżu uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii i patriotyzmu.
Po krótkim wprowadzeniu uczniów klasy drugiej, trzecioklasiści zaprezentowali program poetycki pt. „Dzień Niepodległości” przeplatany wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych i wzbogacony prezentacją „Katechizmu polskiego dziecka” w wykonaniu zerówkowiczów i pierwszoklasistów. Wyjątkowym momentem było gremialne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Z godnością i we właściwej postawie śpiewaliśmy wszystkie (!) zwrotki hymnu.
Niech ta lekcja na długo pozostanie w pamięci!
Warsztaty dla rodziców
Serdecznie zapraszamy
na warsztaty szkoleniowe dla rodziców
„Bez agresji”
w dniu 12.11.2015r.
w godzinach 16.10 – 17.10
w sali 25 Zespołu Szkół w Rytlu
Celem szkolenia będzie: ukazanie skutków zachowań agresywnych, zdobycie wiedzy z zakresu agresji i przemocy, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie dlaczego dzieci są agresywne i jak mogą sobie radzić w trudnych sytuacjach, ćwiczenie umiejętności rozwiązywania konfliktów, uczenie sposobów komunikowania się i podejmowania właściwych decyzji, próba ukazania jak rozwiązywać sytuacje konfliktowe w codzienności domowej.
Szkolenie zostanie przeprowadzone przez pracowników Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie przy współpracy z OPiRPA w Czersku.
JESIENNE STROIKI
Październik tego roku był wyjątkowo pogodny, ciepły i kolorowy. Jesień kusiła nas swoimi barwami a liście aż się prosiły, żeby je pozbierać. W klasie zrobiliśmy kwiaty z liści i uformowaliśmy z nich bukiety. Potem dołożyliśmy różne gałązki, szyszki i tak powstały piękne stroiki. Te jesienne ozdoby bardzo nam się podobają, a Wam?
E. Sobala i ucz. klasy II ze szkoły filialnej w Krzyżu.
KTO LUBI SAŁATKĘ JARZYNOWĄ?
Klasa II ze szkoły filialnej w Krzyżu samodzielnie zrobiła sałatkę jarzynową. Wszyscy przynieśli odpowiednio przygotowane wcześniej przez rodziców warzywa, deski do krojenia, noże i fartuszki. Przed przystąpieniem do pracy każdy dokładnie umył ręce. Krojenie warzyw, mieszanie sałatki, dekoracja nie sprawiło nikomu żadnych trudności. Przed zjedzeniem dzieci postarały się, by stół wyglądał ładnie. Rozłożyły obrus, sztućce i serwetki. Złożenie serwetki w wachlarzyk wcale nie było trudne. Było pysznie, zdrowo i kolorowo!
E. Sobala i ucz. klasy II ze szkoły filialnej w Krzyżu.
PROMOCJA CZYTELNICTWA I BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Głośne czytanie to doskonały sposób
okazania dziecku miłości(…) Czytając dziecku
zaspakajamy wszystkie jego potrzeby
emocjonalne – psychiczne, umysłowe
i moralne – dając mu wiarę w siebie oraz narzędzia
sukcesu na całe życie.
( Na podstawie książki Rossa Campbella
„Sztuka zrozumienia czyli jak naprawdę kochać dziecko”)
W październiku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek pod hasłem „Biblioteki szkolne rządzą”.
W związku z obchodami święta biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów do udziału w akcji „Czytanie mądra rzecz!” pod patronatem kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Aby zachęcić uczniów do czytania w każdej klasie odbyło się głośne czytanie wybranych książek. Przeprowadzone zostały pogadanki na temat roli książki w życiu człowieka i wpływu czytania na rozwój ucznia.
Biblioteka szkolna ogłosiła akcję „Podaruj książkę do biblioteki” oraz konkurs dla klas I – III „Mój dzienniczek lektur”. Wykonana została także gazetka.
Planowane są także inne wydarzenia i akcje promujące czytelnictwo.
Szkoła przystąpiła do programu „Książki naszych marzeń” dzięki czemu pozyskaliśmy pieniądze na zakup ciekawych książek do biblioteki szkolnej na czytanie, których zapraszamy w poniedziałki rano, gdyż każdy tydzień szkolny w bibliotece zaczynać będziemy od przygody z książką.
MEGA KOLOROWANKI
Dzieci z zerówki kolorowały w poniedziałek (02.11.) ogromne kolorowanki. Efekty ich pracy można podziwiać w naszej sali.
Kolorowanie jest świetnym ćwiczeniem sprawności ruchowej dziecięcych dłoni, czyli motoryki małej. Jej właściwy rozwój odgrywa ogromną rolę w nauce pisania. Dlatego warto zachęcać dzieci do kolorowania, ale też rysowania, malowania, wyklejania, czy lepienia.
PANI NATALIA CZYTA DZIECIOM
Dzieci z zerówki odwiedziła niedawno Pani Natalia, która jest bibliotekarką w naszej szkole. Przyniosła ze sobą wielką książkę i czytała z niej piękne bajki. Dzieci były zachwycone!
Drodzy Rodzice, czytajcie codziennie swoim pociechom! O korzyściach, które z tego płyną, możecie przeczytać tutaj: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/korzysci-z-czytania
SKRZYNKA PEŁNA POZDROWIEŃ
W związku z przypadającym 21 listopada Międzynarodowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień świetlica szkolna, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprasza wszystkich chętnych uczniów do wrzucania do "Uśmiechniętej Skrzynki" liścików, pozdrowień i miłych słów dla przyjaciół, znajomych, ulubionych nauczycieli, pracowników szkoły. Korespondencję można przynosić do świetlicy do 19 listopada. Wszystkie pozdrowienia zostaną przekazane adresatom w przeddzień tego niezwykłego święta. Serdecznie zapraszamy do dzielenia się miłym słowem. Pamiętajmy, że „Radość jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi.” Przekonajmy się, że autor tych słów -Adalbert Balling się nie mylił
SPOTKANIE Z SZEKSPIREM
23 października uczniowie klas II i III gimnazjum udali się do Tucholskiego Ośrodka Kultury na spektakl pt. „Romeo i Julia” w wykonaniu aktorów Teatru Artemis z Wrocławia. W trakcie ponad godzinnego przedstawienia uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie treści jednego z najsłynniejszych dramatów. Razem z odtwórcami głównych ról ponownie można było przeżyć historię niezwykłego uczucia zakończonego śmiercią kochanków z Werony. Lektura, odświeżona w ten sposób, z pewnością na dłużej zapadnie w pamięci gimnazjalistów.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie