8 czerwca 2017 r. dla części uczniów naszej szkoły lekcje odbywały się w innym miejscu niż na co dzień. Było to Experymentarium w Chojnicach oraz zajęcia wychowania fizycznego w Parku 1000-lecia w Chojnicach. Experymentrium to wystawa z interaktywnymi stanowiskami, zaprojektowanymi tak, aby każdy odkrywca – mały czy duży - mógł manualnie, zmysłowo lub intelektualnie doświadczyć fascynacji przyrodą i zrozumieć, że jako człowiek jest jej częścią. Opiekunami grupy były: Kamila Moskal, Lucyna Werachowska, Beata Bruska i Magdalena Gwizdała.
EXPERYMENTARIUM
XIV BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI
Już po raz XIV odbył się Bałtycki Festiwal Nauki organizowany przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz związane z nauką środowiska pozauczelniane.
Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Większość obywateli boi się nauki, gdyż jej nie rozumie. Takie przedsięwzięcia jak festiwal nauki mogą to skutecznie zmienić.
I uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w tym festiwalu dzięki uprzejmości i zrozumieniu Pani Burmistrz – Jolanty Fierek, za co serdecznie dziękujemy. Podczas wycieczki można było zaobserwować, że nasi uczniowie mówiąc za Albertem Einsteinem byli pełni namiętnej ciekawości. Opiekę nad uczniami sprawowały: Lucyna Werachowska, Beata Bruska, Magdalena Gwizdała i Kamila Moskal.
Kamila Moskal
UCZNIOWIE Z KRZYŻA NA SPOTKANIU Z PIOTRUSIEM PANEM
4 czerwca 2017 r. dzieci ze szkoły filialnej w Krzyżu wraz z rodzicami i opiekunami udały się do Teatru Muzycznego w Gdyni, by obejrzeć musical „Piotruś Pan”. Obejrzeć i… doświadczyć niesamowitych wrażeń w technologii 3D.
Szczególnie urzekły nas piosenki i taniec, a Indianie biegający między widzami, niejednego wprawili w przysłowiowe „osłupienie”.
Wróciliśmy zadowoleni z familijnego „dodatku” z okazji Dnia Mamy, Taty i Dziecka.
DZIEŃ DZIECKA Z GWIAZDAMI
Rodzice uczniów naszej szkoły p. Krystian Lange, p. Łukasz Formella i p. Krzysztof Gradowski w ramach Inicjatywy Lokalnej złożyli wniosek do Burmistrza Czerska o dofinansowanie projektu pt. „Gwiazdy i gwiazdozbiory” . Wniosek uzyskał akcepcjęi dzięki temu z otrzymanych środków zorganizowano dla naszych uczniów następujące zadania:
- lekcje z astronomii w Mobilnym Planetarium Nieba Północnego z Łachowa dla wszystkich uczniów naszej szkoły
oraz dzieci z Filii w Krzyżu,
- zakupiono artykuły papiernicze i plastyczne dla szkoły,
- zorganizowano 2 konkursy plastyczne; dla kl. IV-VI „Moja podróż w kosmos”, dla gimnazjum „ Pojazd kosmiczny lub przyrząd optyczny” – model przestrzenny
- zakupiono nagrody dla uczestników konkursów
- 03 czerwca 2017 roku zorganizowano wspólnie z Ośrodkiem Kultury w Rytlu imprezę pt. Dzień Dziecka z Gwiazdami” w ramach którego odbyło się spotkanie z astronomem, zajęcia warsztatowe „Obserwacje Słońca”, wystawiono prace plastyczne uczniów i nagrodzono ich autorów, zaprezentowano projekt gimnazjalny pt. „Wszechświat”, zorganizowano pokazy z geografii, fizyki .
Do realizacji zadań projektowych w ramach wolontariatu włączyli się nauczyciele: Katarzyna Dalke, Kamila Moskal, Małgorzata Olsińska, Jolanta Twardokus. W imieniu rodziców serdecznie dziękuję im za poświęcenie i fachową pomoc.
DZIEŃ DZIECKA W FILII W KRZYŻU
Tradycyjnie już, pierwszego czerwca nie zapomnieliśmy o najmłodszych milusińskich, i tych starszych też... Dla wszystkich dzieci sołectwa Krzyż zorganizowano spotkanie z wieloma atrakcjami. Pierwszą... było słońce, które wyświeciło po dniach niepogody! Kolejne to pokazy strażackiej drużyny młodzieżowej, możliwość obejrzenia sprzętu strażackiego i wozu bojowego, a nawet mała przejażdżka... i niewielki prysznic ze strażackich węży. I dla wszystkich słodkie upominki.
Po tych emocjach okazja do kolejnych. Uczestnicy brali udział w zawodach, konkursach i zabawach sportowych. Radości było dużo, a jeszcze przy tym można było zdobyć słodkie nagrody. W międzyczasie była też okazja, by upiec kiełbaskę na ognisku i porozmawiać. Taka namiastka pikniku rodzinnego...
Popołudnie dla dzieci zorganizowano dzięki zaangażowaniu Strażaków, Sołtysa i Rady Sołeckiej z Krzyża oraz Ośrodka Kultury i Zespołu Szkół w Rytlu. Wszystkim – dziękujemy!!!
DZIEŃ MATKI I OJCA - SZKOŁA FILIALNA W KRZYŻU
25 maja, uczniowie Szkoły Filialnej w Krzyżu zaprosili swoich kochanych Rodziców do świetlicy wiejskiej, aby wspólnie świętować Dzień Matki i Dzień Ojca. Dzieci ze świetlicy przedszkolnej i z „ zerówki” zaprezentowały wiersze, piosenki i taniec z chustkami do muzyki P. Czajkowskiego „Walc kwiatów”. Klasa II w inscenizacji pt. „Koktajl” zachęcała wszystkich do zdrowego odżywiania. Klasa III w krótkich scenkach przedstawiła wesołe historie z życia rodziny. Na koniec wszystkie chętne dzieci zatańczyły do piosenki „Kaczuchy”. Po programie artystycznym wszyscy zaśpiewali Rodzicom głośno „100 lat” i wręczyli własnoręcznie przygotowane niespodzianki. W ten sposób dzieci podziękowały swoim Rodzicom za trud wychowania oraz wyraziły swoją miłość.
Wszystkim Rodzicom, czytającym tę właśnie notatkę i oglądającym zdjęcia, przesyłamy pozdrowienia
VII BIESIADA MYŚLIWSKA
VII BIESIADA MYŚLIWSKA pod hasłem ,,Las bliżej nas”
Biesiada odbyła się 25 maja na strzelnicy myśliwskiej w Rytlu.Jest to impreza plenerowa odbywająca się co dwa lata, która łączy w sobie zabawę z nauką o przyrodzie. Najważniejszym jej celem jest propagowanie ochrony lasów, poznanie pracy myśliwych i leśników oraz poznanie form ochrony przyrody, znajdujących się w naszej okolicy.
Istotnym celem tego konkursu jest integracja naszej społeczności szkolnej ze społecznością lokalną, a szczególnie z Kołem Łowieckim 152,,Bór” w Rytlu, Nadleśnictwem Rytel, PN ,,Bory Tucholskie” oraz Ośrodkiem Kultury w Rytlu.
Do rywalizacji przystąpiły w tym roku następujące szkoły z naszej gminy:
Szkoła Podstawowa z Gotelpia, w składzie:Karolina Filas,Martyna Górnowicz, Jakub Grubczak
Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka z Czerska, w składzie: Wiktoria Górnowicz, Kornelia Kryger, Marta Kryger
Zespół Szkół w Łęgu, w składzie: Jakub Kos, Jakub Rekowski, Oliwia Stawicka
Zespół Szkół Specjalnych z Czerska, w składzie: Mateusz Turzyński, Krystian Lewandowski, Dominik Schefs
oraz Zespół Szkół w Rytlu, w składzie : Radosław Krenski, Jakub Gwizdała i Patrycja Mania.
Imprezę uroczyście otworzyła i powitała wszystkich przybyłych, p. dyrektor Zespołu Szkół w Rytlu Renata Niesiołowska. Swoją obecnością zaszczycił nas również wiceburmistrz, p. Grzegorz Klauza.
Po zakończeniu tej oficjalnej części, uczniowie w trójosobowych zespołach przechodzili przez poszczególne etapy konkursu, min. rozpoznawali glosy zwierząt, rośliny runa leśnego, drzewa, krzewy, parki narodowe, itp. Jedną z konkurencji było również strzelanie z wiatrówki.
W czasie imprezy odbyły się występy muzyczno- wokalne uczniów naszej szkoły, zespołu z Ośrodka Kultury w Rytlu oraz prezentacja psów myśliwskich.
Rywalizacja konkursu była zacięta i wyrównana, lecz przebiegała w sympatycznej atmosferze.
Ostatecznie I miejsce uzyskali reprezentanci Zespołu Szkół w Rytlu, których opiekunem była p. Marzena Majer, II miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Łęgu z opiekunem, p. Renatą Szarafin, III miejsce zajęli uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 z Czerska, których opiekunem była p.Danuta Szlachcikowska.
Tytuł Króla strzelców zdobyły dziewczynki :Oliwia Stawicka z Łęga oraz Martyna Górnowicz z Gotelpia.
Wszystkie szkoły i uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy i nagrody.
Na zakończenie biesiady, kibice oraz zaproszeni goście skosztowali pieczoną na ognisku kiełbaskę.
DARZ BÓR!
Przygotowała: M.Majer
KLASA "0" Z KRZYŻA PIĘKNIE ŚPIEWA, RECYTUJE I ... ZDOBYWA NAGRODY I WYRÓŻNIENIA !
W XIV Przeglądzie Piosenki Dziecięcej organizowanym przez SP im. J. Korczaka w Czersku Amelia Jażdżewska za piosenkę „Witaminki” zdobyła II miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Agata Łonska za piosenkę „Leżę na plaży” została wyróżniona. Natomiast w XIII edycji Konkursu Recytatorskiego „Znam i lubię wiersze J. Brzechwy”, który został zorganizowany przez PS nr 2 im. J. Brzechwy w Czersku, pięknie reprezentował naszą szkołę Dominik Diwan z wierszem „Pomidor”, a Paweł Węsierski za recytację wiersza „Psie smutki” otrzymał wyróżnienie. Brawo!!!
Konkurs profilaktyczno - plastyczny dla uczniów
Zespołu Szkół w Rytlu
Czas trwania od 09.05 - 02.06.2017r.
Grupy wiekowe:
- dla klas I - III gimnazjum - "W szklanej pułapce" – komiks
- dla klas IV - VI szkoły podstawowej - "Decyzja" - plakat
- dla klas I - III szkoły podstawowej - "W zdrowym ciele zdrowy duch" - technika dowolna
- "zerówka" - "Jak dbam o zdrowie" - technika dowolna
- grupa 5-4-latków - "Zdrowe owoce i warzywa" - technika dowolna
- grupa 2,5-3-latków - "Zdrowe owoce"- technika dowolna
NIESAMOWITA WYCIECZKA DO STRYSZEJ BUDY UCZNIÓW ZE SZKOŁY W KRZYŻU
W czwartkowy poranek (11.05.) wszyscy uczniowie szkoły filialnej w Krzyżu wyruszyli na wycieczkę do Mirachowa, a dokładnie do… Stryszej Budy, by zwiedzić miejscowy Park Miniatur i Gigantów. Pogoda dopisała, humory też, więc z radością i ciekawością ruszyliśmy w podróż.
Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która opowiedziała o najbardziej charakterystycznych obiektach Kaszub, Polski i świata, które można oglądać w dwudziestopięciokrotnym pomniejszeniu. Zachwycaliśmy się min. Statuą Wolności, Krzywą Wieżą w Pizie, słynnym Big Benem w skali mikro. Po drodze czekała na nas atrakcja pełna śmiechu czyli… krzywe zwierciadła. Śmialiśmy się do łez widząc postacie na różny sposób powyginane, w niektórych miejscach wypełnione z nadmiarem, w innych - z dużym niedoborem. Później udaliśmy się do zamku strachu, gdzie – po minach sądząc – wcale tak strasznie nie było… I na koniec tej części można było pooglądać znajome postacie w Bajkowej Krainie.
Po małym spacerku ruszyliśmy kolejką do Parku Gigantów. Tutaj, na początek wejście do samolotu Tupolew, a później już tylko przedmioty, owady, ptaki i ryby w skali makro. Zewsząd dało się słyszeć zachwyty: Och! Ach! Ooo!! Uczestnicy próbowali „zapoznać się” bliżej z eksponatami, usiłując pogłaskać je czy choćby dotknąć.
Pełni wrażeń ruszyliśmy w dalszą drogę, by wejść na Wieżycę. Niektórzy, odważni(!) pokonali lęk i weszli na platformę widokową, by z niej podziwiać okolicę! Też zachwytom nie było końca, łącznie z postanowieniem: „muszę tu jeszcze przyjechać”.
Po tylu emocjach nadszedł najwyższy czas na obiad, który zjedliśmy w Kościerzynie. Z pełnymi brzuszkami, mogliśmy skupić się na dalszym zwiedzaniu. Udaliśmy się więc do Muzeum Kolejnictwa, by tym razem podziwiać lokomotywy, wagony i inne eksponaty związane z koleją. Tutaj najwięcej uciechy uczestnikom dała przejażdżka tradycyjną drezyną.
Dzień wypełniony po brzegi. Czas wracać, bo ma się ku wieczorowi i rodzice czekają… Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni wrażeń…
"WALKA Z HAŁASEM"
Pod takim hasłem w naszej szkole w tym roku obchodziliśmy:
7 IV Światowy Dzień Zdrowia
którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
W tym dniu w szczególny sposób dbaliśmy o ciszę w szkole. Nauczyciele i dyżurujący uczniowie przypominali o zasadach dobrego zachowania np.: zwracali uwagę aby rozmawiać zamiast krzyczeć, spacerować zamiast biegać, spokojnie w ciszy zjeść drugie śniadanie czy obiad, usiąść w czytelni i poczytać coś ciekawego, bawić się w grupach wykorzystując zabawy które lubimy.
Każda klasa przygotowała hasło dotyczące walki z hałasem, które na przerwach były eksponowane przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego, a po zakończonej akcji pojawiły się na korytarzach szkolnych . W klasach na lekcjach odbyły się pogadanki na temat szkodliwości hałasu. Wykonane zostały także pomiary poziomu hałasu w celu wyodrębnienia najgłośniejszych stref w szkole. Z okazji Dnia Zdrowia odbyła się także akcja „Owoce i warzywa” propagująca zdrowy styl życia. Klasy, które przygotowały hasła w nagrodę do swojej sali otrzymały symboliczny kwiatek.
Natalia Osowicka, Magdalena Gwizdała
WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniach 27-29 marca 2017 odbyła się wycieczka szkolna klas I gimn. do Warszawy. Opiekunami młodzieży byli: Jolanta Twardokus - kierownik wycieczki, Marzena Majer, Andrzej Konopka i Michał Formella.
Pierwszym punktem programu był wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Następnie przewodnik oprowadził nas po Stadionie Narodowym. Zwiedzaliśmy trybuny, całe zaplecze obiektu np. szatnie zawodników.
W poniedziałek braliśmy udział w niezwykle ciekawych warsztatach w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wieczorem rozkwaterowaliśmy się w hostelu na Pradze.
Po śniadaniu drugiego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy z przewodnikiem. Zobaczyliśmy m. in. Grób Nieznanego Żołnierza, Belweder, Kolumnę Zygmunta, Syrenkę, Pomnik Małego Powstańca, Barbakan itp.
Obiad zjedliśmy w restauracji Biblioteki Uniwersyteckiej. Po południu spędziliśmy czas w największym w Polsce - Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich.
Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu w 3D pod tytułem: "Pod taflą oceanu" w kinie IMAX. Zwieńczeniem naszej wyprawy do stolicy była wizyta w Zamku Królewskim, gdzie pod opieką profesjonalnych przewodników obejrzeliśmy dokładnie odrestaurowane komnaty pałacu. W drodze powrotnej zjedliśmy ostatni wspólny obiad i w godzinach wieczornych radośni i pełni wrażeń - wróciliśmy do Rytla.
Serdeczne podziękowania dla organizatora wycieczki - Pana Roberta Kaszubowskiego, wychowawczyniom klas I oraz opiekunom!
Marzena Mayer
Z ogromnym smutkiem i żalem
przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana Józefa Narlocha
wieloletniego Dyrektora Zespołu Szkół w Rytlu,
niekwestionowanego autorytetu,
pełnego serdeczności i ciepła człowieka.
Rodzinie Zmarłego
szczere wyrazy współczucia
składają
Dyrekcja, Grono Pegagogiczne, Pracownicy i Uczniowie
Zespołu Szkół w Rytlu
Powitanie wiosny
21 marca na powitanie wiosny Samorząd Szkolny zorganizował tradycyjną akcję „Żyj zdrowo i kolorowo”. W tym roku obowiązywały kolory: żółty, różowy, zielony, niebieski i czerwony. Oprócz barwnych strojów były także makijaże oraz we wszystkich klasach zagościły kolorowe owoce i warzywa. Ogromną niespodziankę zrobiły nam przedszkolaki, które wraz ze swoimi wychowawczyniami przyprowadziły do szkoły „Panią Wiosnę”.
Natalia Osowicka, Magdalena Gwizdała
Zawody w piłkę koszykową
W piątek, 10 marca 2017 r. o godzinie 9.00, na sali sportowej w Zespole Szkół w Rytlu odbyły się zawody w piłkę koszykową.
Zawody rozgrywały się w dwóch grupach: dziewczyny i chłopacy. Skład drużyn z naszej szkoły przedstawiał się następująco:
Dziewczyny: Kinga Burda-Czarnowska, Justyna Gradowska, Wiktoria Przerada, Agnieszka Bruska, Marta Wiecka (rezerwa: Katarzyna Meger, Weronika Meger, Weronika Schulz).
Chłopacy: Filip Skajewski, Jakub Zabrocki, Karol Wiecki, Bartłomiej Kapłon, Nikodem Kroplewski (rezerwa: Paweł Lorbiecki, Filip Brzezinski, Remigiusz Jażdżewski, Tomasz Pupka-Lipiński, Patryk Jeżewski).
Ten dzień możemy zaliczyć do udanych. Drużyna chłopaków zdobyła I miejsce w gminie i tym samym awansowała do etapu powiatowego. Drużyna dziewcząt wygrała z drużyną z Łęga, jednak zaliczyła porażkę z drużyną z Czerska i uzyskała II miejsce w gminie. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie