21 maja 2015 roku - dzień niezwykły - dla uczniów klasy Va i Vb, czyli wyczekiwana z utęsknieniem wycieczka. Co tu dużo mówić, dzień pełen wrażeń i emocji. Na leniuchowanie ani na nudę nie było czasu! Zwiedziliśmy w Toruniu miejsce pełne atrakcji, gdzie wszystkiego można było dotknąć i sprawdzić , jak działa. Dzięki temu mogliśmy zgłębić tajniki praw przyrody, fizyki i astronomii. Tym ekscytującym miejscem było Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". Kolejnym przystankiem w naszej wędrówce był Ciechocinek, gdzie czekały na nas kwiatowe dywany, niecodzienne fontanny, największe w Polsce tężnie solne i występy naszych uczniów w tzw. Muszli Koncertowej. W drodze powrotnej przywitaliśmy się z Mikołajem Kopernikiem i odbyliśmy kosmiczną podróż w najdalsze i najstarsze zakątki wszechświata pod kopułą toruńskiego planetarium. Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, że właśnie tak przeżyliśmy ten dzień.
Serdecznie dziękuję opiekunom za czuwanie nad bezpieczeństwem naszych uczniów i Wam drodzy uczniowie za spędzony wspólnie czas.
Lucyna Jabłonecka
WYCIECZKA DO TORUNIA I CIECHOCINKA
XIII BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI
Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularno-naukową organizowaną od 2003 roku przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz związane z nauką środowiska pozauczelniane.
Festiwal jest adresowany do szerokiego grona społeczeństwa Wybrzeża i regionu niezależnie od wykształcenia począwszy od przedszkola!
Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Większość obywateli boi się nauki, gdyż jej nie rozumie. Takie przedsięwzięcia jak festiwal nauki mogą to skutecznie zmienić.
I uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w tym festiwalu dzięki uprzejmości i zrozumieniu Pani Burmistrz – Jolanty Fierek, za co serdecznie dziękujemy. Podczas wycieczki można było zaobserwować, że nasi uczniowie mówiąc za Albertem Einsteinem byli pełni namiętnej ciekawości.
Kamila Moskal
FINAŁ POWIATOWY W LA
W finale powiatowym w lekkiej atletyce, który odbył się w poniedziałek, 18.05.2015 r., w Chojnicach brali również udział uczniowie naszej szkoły. Nie obyło się bez sukcesów:
pchnięcie kulą:
II miejsce - Daria Gnacińska kl.IIIa
100 m chłopców
II miejsce – Maciej Nosiński kl. IIa
2 000 m chłopców
I miejsce – Mateusz Krenski, kl. IIa
II miejsce – Jakub Majkowski, kl. IIIb
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WYCIECZKA DO MALBORKA
18. 05. 2015 r. nasi przedszkolacy - "pszczółki" i "rybki" wybrali się na wycieczkę do Parku Ruchomych Dinozaurów i Smoków w Malborku. Dzieci zaznajomiły się z wyglądem prehistorycznych zwierząt. Na ścieżce edukacyjnej można było również oglądać zwierzęta w mini zoo. W czasie, kiedy oczekiwaliśmy na posiłek, odwiedził nas "prawdziwy" dinozaur ze swoim treserem. Dzieci mogły go dotknąć oraz spróbować trzymać na obroży. Po posiłku przedszkolacy bawili się na karuzeli. W drodze powrotnej, większośćpodopiecznych słodko spała☺
V GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "MASTER OF ENGLISH"
W tym roku na konkursie "Master of English" zmagało się 20 najlepszych uczniów ze wszystkich szkół podstawowych w naszej gminie. Zespół Szkół w Rytlu reprezentowało 4 uczniów, tj. Julia Lica kl. 6a, Marta Kosecka kl. 6b, Jakub Modrzejewski kl. 6b oraz Martyna Modrzejewska kl. 5b. Tylko z naszej szkoły aż dwoje uczniów zakwalifikowało się do finałowej części ustnej. Wróciliśmy z nagrodami i dyplomami za zajęcie IV miejsca dla Julii Lica oraz V miejsca dla Jakuba Modrzejewskiego.
Uczestnicy w części pisemnej musieli wykazać się opanowaniem umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem, znajomością struktur gramatycznych i leksykalnych, oraz umiejętnością zredagowania wypowiedzi pisemnej. W tej części konkursu nasi uczniowie zajęli I miejsce - Julia Lica, V miejsce - Jakub Modrzejewski oraz VII miejsce Marta Kosecka. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się pięcioro uczniów z najlepszymi wynikami. W tej części konkursu uczniowie musieli wykazać się umiejętnością płynnego wypowiadania się w języku angielskim.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Łęgu. Zapewnił nam nie tylko zdrową rywalizację językową, ale i przyjazną atmosferę za co serdecznie dziękujemy. Uczniów naszej szkoły do konkursu przygotowywali: Lucyna Jabłonecka i Jerzy Piórkowski.
Lucyna Jabłonecka
KASZUBSKA MARSZRUTA
Dnia 9 maja 2015 r. odbył się I Rajd Rowerowy Kaszubską Marszrutą. W rajdzie udział wzięli uczniowie z kółka biologicznego i geograficznego. Długość trasy wyniosła ok. 33 km. Celem rajdu było m.in. propagowanie zdrowego stylu życia a także aktywnego wypoczynku. Pogoda i humor dopisały wszystkim uczestnikom.
Katarzyna Chmielewska
ZEBRANIE Z RODZICAMI
11 MAJA 2015r. (poniedziałek) GODZ. 16.00
NASI STYPENDYŚCI!
Miła wiadomość z ostatniej chwili! Pięcioro naszych gimnazjalistów otrzymało stypendium z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Są to uczniowie ,którzy zgłosili udział w „Programie pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych z obszaru województwa pomorskiego”.
Gratulujemy serdecznie niżej wymienionym stypendystom i życzymy dalszych sukcesów:
1. Martyna Lica kl.II b
2. Marta Wiecka kl.I a
3. Justyna Gradowska kl.I a
4. Monika Kutowska kl.I b
5. Ewa Kiedrowska kl.I a
PASIEKA NA SZKOLNYM DZIEDZIŃCU
W związku z tematyką zajęć w tym tygodniu, dzieci z zerówki narysowały na dziedzińcu szkoły pasiekę. Były więc ule, pszczoły, piękne kwiaty, pszczelarze. Jednak dziecięca wyobraźnia nie ma granic, więc pojawiły się też koty, łabędzie, a nawet... flamingi :) Szkoda tylko, że nasze dzieło było tak krótkotrwałe, bo wieczorny deszcz je zmył.
5 ETAP Ligi Fizycznej
5 ETAP Ligi Fizycznej odbędzie się 11 maja 2015 r. (poniedziałek) o godzinie 13.30 w sali 25. Zapraszam.
Przypominam, że termin ten nie ulega zmianie.
Kamila Moskal
Gminna Gimnazjada w Lekkiej Atletyce
30 czerwca 2015 r. odbyła się Gminna Gimnazjada w Lekkiej Atletyce, na której godnie repezentowali Zespół Szkół w Rytlu nasi gimnazjaliści. Wrócili zadowoleni, z medalem na szyi i dyplomem w ręku:
I miejsce - w pchnięciu kulą Daria Gnacińska IIIa
II miejsce - w pchnięciu kulą Karol Friede IIIb
III miejsce - w pchnięciu kulą Hubert Sikora IIIa
I miejsce - skok w dal Michał Nielek IIIa
II miejsce - skok w dal Maciej Nosiński IIa
I miejsce - bieg na 1000 m Kacper Formella IIIa
II miejsce - bieg na 1000 m Michał Nielek IIIa
III miejsce - bieg na 1000 m Filip Skajewski Ib
I miejsce - bieg na 2000 m Mateusz Krenski IIa
III miejsce - bieg na 2000 m Jakub Majkowski IIIb
II miejsce - bieg na 600 m Agata Łobocka IIa
I miejsce - bieg na 300 m Wojtek Wardyn IIIb
II miejsce - bieg na 300 m Wojtek Dorau IIb
III miejsce - bieg na 300 m Dawid Łepkowski IIa
I miejsce - bieg na 100 m Maciej Nosiński IIa
III miejsce - bieg na 100 m Monika Łangowska IIIa
III miejsce - bieg na 100 m Wojtek Wardyn IIIb
II miejsce - sztafeta chłopców
III miejsce - sztafeta dziewcząt
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Młodzi głosują
Celem akcji „Młodzi głosują” jest zachęcenie młodych ludzi do większej aktywności obywatelskiej, gdy jeszcze wielu z nich chce ją podejmować. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości – mówi dr Jacek Strzemieczny, prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W ramach akcji uczniowie i uczennice przeprowadzają działania profrekwencyjne, debaty oraz lekcje o tematyce wyborczej i kompetencjach Prezydenta RP, a następnie organizują szkolne wybory, w których głosują na kandydatów zgłoszonych w wyborach powszechnych.
Dlaczego to robimy? Każdy młody człowiek, również niepełnoletni, powinien mieć szansę wypowiedzenia się w sprawach publicznych, w zakresie tego kto i w jaki sposób powinien nas reprezentować. Młodzi ludzie powinni mieć prawo zabierania głosu w sprawach publicznych, także w okresie kampanii wyborczej. Założenie, że młody człowiek nie będzie interesował się polityką i nie będzie głosował do ukończenia 18. roku życia, a potem nagle stanie się zainteresowanym polityką, świadomym, aktywnym i głosującym obywatelem, jest złudne. Na głosowanie w wyborach można patrzeć jak na nawyk, który wyrabia się poprzez samo w nim uczestnictwo, a to umożliwia właśnie ta akcja.
W tym roku, w czwartek 30 kwietnia, 300 000 uczniów w 1 500 szkołach będzie głosować na kandydatów, na których dorośli oddadzą głos 10 maja. Głosowanie odbyło się również w naszej szkole.
Wyniki młodzieżowych wyborów będzie można poznać 10 maja po zamknięciu lokali w wyborach powszechnych. Są one publikowane po zakończeniu głosowania powszechnego ze względu na zachowanie neutralności politycznej i edukacyjny charakter programu. Relacje z bieżących działań poszczególnych szkół oraz wyniki wyborów publikowane są na platformie www.mlodzi.ceo.org.pl.
Konkurs w Zespole Szkół w Rytlu
28 kwietnia 2015 roku w Zespole Szkół w Rytlu odbyła się XI edycja konkursu pod hasłem "Rozumiem,co czytam" w kategorii klas IV - VI. W rywalizacji wzięło udział 18 uczniów z czterech szkół podstawowych z Gminy Czersk. Spośród uczestników komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce ex aequo zdobyły:Marta Kosecka ZS Rytel oraz Marta Grzonka ZS Czersk
II miejsce - Kacper Gąsecki SP 1 Czersk
III miejsce - Julia Fryca ZS Czersk
wyróżnienia - Paulina Thiede SP 1 Czersk oraz Jakub Modrzejewski ZS Rytel.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Organizator: Andrzej Konopka
Gminny konkurs w szkole w Krzyżu
22 kwietnia 2015 r. już po raz jedenasty w szkole w Krzyżu, stanowiącej obecnie placówkę filialną Zespołu Szkół w Rytlu odbył się gminny konkurs „ Rozumiem, co czytam”, którego głównym celem jest sprawdzenie podstawowej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Uczestnicy - uczniowie klasy III szkoły podstawowej rozwiązywali zadania skupione wokół tekstu H. CH. Andersena „Dziewczynka z zapałkami” Zmagania konkursowe na wysokim i wyrównanym poziomie zakończyły się następującymi wynikami:
I miejsce – Lidia Kuch (SP Czersk) i Mariusz Modrzejewski (SP Rytel)
II miejsce - Beata Pobłocka (SP Czersk ) i Michał Sabiniarz (SP Odry)
III miejsce – Cezary Stadnicki (Krzyż ) i Oliwia Słomińska (SP Gotelp)
Laureaci otrzymali książki i dyplomy.
Organizatorzy: Lucyna Laska i Lucyna Werachowska
KMO Fizycznie Zakręceni w filii w Krzyżu
27 kwietnia 2015 r.uczniowie należacy do Klubu Młodego Odkrywcy KMO Fizycznie Zakreceni Rytel odwiedzili swoich młodszych kolegów w szkole w Krzyżu na zaproszenie P. Lucyny Laski.
Klub Młodego Odkrywcy to ogólnopolski program koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik.
Kluby zrzeszone w ogólnopolską sieć, w której zarejestrowany jest również nasz klub KMO Rytel, mogą korzystać z bazy sprawdzonych scenariuszy doświadczeń i wymieniać się pomysłami. Uczniowie mogą nawiązywać kontakty z innymi klubami, planować wspólne projekty i brać udział w konkursach. Mogą również korzystać z porad konsultantów Centrum Nauki Kopernik specjalizujących się w prowadzeniu pokazów i warsztatów.
Słowo fizyka kojarzy się ludziom z czymś bardzo trudnym, niezrozumiałym. Naszym celem było zaprzeczenie temu stwierdzeniu i pokazanie, że poznawanie oraz zrozumienie świata może być przyjemne i ciekawe. Nasza wizyta wzbudziła duże zainteresowanie. W podziękowaniu otrzymaliśmy piekne rysunki od naszych młodszych kolegów i koleżanek oraz wierszyk od P. Krzysztofa Mayer.
„Lekcja fizyki w Krzyżu”
Rytel od Krzyża jest większą szkołą,
więcej tam nauki, więc mniej wesoło.
Lecz w dniu dzisiejszym Rytel przyjechał,
dla naszych dzieci będzie uciecha.
Młodzież z gimnazjum lekcję przedstawi,
w której fizyka uczy i bawi.
Magnes – przyciąga, magnes – odpycha,
nie znasz zasady to będzie kicha.
Plusy, minusy … nie te z dziennika,
dobrze je poznaj, to jest fizyka.
Dzisiaj zachętę Rytel przedstawia,
zgłębiaj tajniki … To jest podstawa.
Świat nasz fizyką można opisać,
więc złap bakcyla, choćby i dzisiaj.
Gdy w gimnazjalnej ławce zasiądziesz,
mając bakcyla, będziesz jak książę …
Patrząc na innych, dumnie – nie z góry,
znając tajniki świata natury.
Klaudia Łonska "taonem" w konkursie Lwiątko
Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega.
Konkurs został przeprowadzony 30 marca 2015 r., rozgrywany jest na pięciu poziomach:
• Klasy 1-2 gimnazjum
• Klasy 3 gimnazjum
• Klasy I liceum i technikum
• Klasy II liceum i technikum
• Klasy III liceum, klasy III i IV technikum
Organizatorzy konkursu ustanowili honorowe tytuły dla zwycięzców:
„hiperon Ω” - dla osób, które otrzymały co najmniej 125 punktów,
„kaon” - dla osób, które otrzymały co najmniej 100 i mniej niż 125 punktów,
„taon” - dla osób, które otrzymały co najmniej 75 i mniej niż 100 punktów.
Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.
Klaudia Łonska z klasy II b uzyskała tytuł „taona” w tym konkursie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zbiórka Liderów SZOPP
Liderzy szkolnego Ochotniczego Pogotowia Profilktycznego organizują w dniach 13-17.04.2015r. oraz 27-30.04.2015r. zbiórkę dla Schroniska "Przytulisko" w Chojnicach
Archiwum Aktualności