Informacje
Pedagog szkolny
Najogólniej można powiedzieć, że celem pracy pedagoga szkolnego jest uzupełnianie, rozszerzanie i pogłębianie działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej nauczycieli. Pedagog jest koordynatorem w środowisku szkolnym oraz łącznikiem między uczniami, rodzicami, nauczycielami i innymi instytucjami opiekuńczo-wychowawczymi w rejonie swojego działania.
Główną formą pracy pedagoga szkolnego jest poradnictwo. Dotyczy ono nauczycieli, dzieci i rodziców. Polega na pomocy w rozwiązywaniu aktualnych problemów powstających w codziennej pracy szkoły.
Zadania szczegółowe wynikają ze specyfiki szkoły oraz środowiska, z jakiego wywodzą się uczniowie.
Pedagog mający w ręku duży wachlarz możliwości działań potrafi rozwiązać niejeden trudny problem. Mając dobre kontakty z instytucjami pomocy społecznej, poradniami psychologicznymi i terapeutycznymi oraz kuratorami sądowymi może pomagać w rozwiązywaniu nawet najbardziej skrywanych problemów rodzinnych uczniów w celu likwidowania przyczyn niepowodzeń szkolnych. Pamiętać należy jednak, że nie jest cudotwórcą i wielu spraw nie rozwiąże bez współpracy ze strony innych osób, nauczycieli, dyrekcji i rodziców.
Psycholog szkolny
Często troszczymy się tylko o zdrowie fizyczne. Kiedy jesteśmy przeziębieni - zostajemy w domu, kiedy złamiemy nogę, chodzimy w gipsie, gdy mamy cukrzycę - bierzemy odpowiednie leki. A co robimy, gdy czujemy się gorzej psychicznie? Problemy dotykają wszystkich, a rozmowa z psychologiem to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z trudną sytuacją.
Młody człowiek, który korzysta z pomocy psychologa, powinien spotkać się ze zrozumieniem najbliższych. W wielu sytuacjach posiadanie zaufanej osoby dorosłej w szkole zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pozwala sobie lepiej radzić.
Pomoc psychologiczna jest dobrowolna i bezpłatna
Z pomocy psychologiczno-pedagogicznej może skorzystać uczeń, który posiada opinię (np. psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną) lub orzeczenie, ale także każde dziecko, które takiej pomocy wymaga. Inicjatorami, czyli osobami, które uznają, że pomoc ta jest dziecku/uczniowi potrzebna, może być w zasadzie każdy, w tym: uczeń, jego rodzic, nauczyciel, wychowawca, dyrektor, pielęgniarka szkolna, pomoc nauczyciela itd.
Zarówno rodzic, jak i dziecko, muszą wyrazić zgodę na działania związane z pomocą psychologiczną. Z oferowanej przez placówkę pomocy dziecko (rodzic również) może skorzystać bezpłatnie i dobrowolnie.
Zadania i obowiązki psychologa zatrudnionego w szkole polegają m.in. na:
1. prowadzeniu badań i działań diagnostycznych dotyczących poszczególnych uczniów, w tym diagnozowaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, a także rozpoznawaniu i wspieraniu mocnych stron uczniów, ich umiejętności i zdolności,
2. minimalizowaniu skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganiu zaburzeniom zachowania oraz realizacji rożnych form pomocy psychologiczno- pedagogicznej w środowisku szkolnym i poza szkolnym poszczególnych uczniów;
3. prowadzeniu terapii indywidualnej, rozmów terapeutycznych, profilaktycznych, interwencyjnych,
4. współpracy z nauczycielami i rodzicami, pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych.
Problemy, z jakimi uczniowie zgłaszają się do psychologa wymagają czasu, namysłu, uważnego wysłuchania, a także dłuższej rozmowy. Zdarzają się problemy lub sytuacje w klasie, które nie mogą czekać, wymagają szybkiego działania albo interwencji. Dlatego sposób pracy psychologa w szkole jest na tyle elastyczny, by mógł poświęcić czas i uwagę uczniowi zawsze wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba.
Tajemnica zawodowa
Psychologa szkolnego obowiązuje tajemnica zawodowa. To znaczy, że nie przekazuje informacji zdobytych podczas wykonywania swojej pracy innym osobom. Jeśli jednak uzyska zgodę od swojego rozmówcy, może przekazać informacje komuś innemu, by jak najlepiej pomóc dziecku. Psychologa nie obowiązuje tajemnica zawodowa w momencie, gdy dowiaduje się o zagrożeniu życia lub zdrowia swojego rozmówcy lub innej osoby. Wtedy jego obowiązkiem jest poinformowanie odpowiednich służb.