" Ta pandemia to dobry czas, żeby przejść na filozofię akceptacji. Nie masz co się buntować i wściekać. Nic nie wskórasz, masz do czynienia z czymś, co od Ciebie nie zależy. Nauczenie się akceptacji (co nie znaczy obojętności) dla rzeczy, na które nie mamy wpływu jest miarą dojrzałości".
E.Woydyłło-Osiatyńska
Słów kilka o tym jak radzić sobie z lękiem i mówić dziecku o epidemii?
1. Nie obśmiewaj dziecięcych lęków oraz nie bagatelizuj strachu, który dzieci odczuwają w tym trudnym dla nas wszystkich okresie.
2. Nie wpadaj w panikę w postaci np. nakazywania ciągłego mycia rąk czy zakazywania wychodzenia z domu.
3. Przyjmuj "postawę drużynową" czyli mów, że sobie poradzimy.
4. Nie wykorzystuj obecnej sytuacji jako sposobu wychowawczego używając gróżb słownych np. "jak nie będziesz słuchał mamy to cię zje koronawirus".
5. Reaguj, jeżeli dziecko zadaje pytania.Nie chodzi o to, żeby dorosły udzielał naukowych i konkretnych odpowiedzi-rodzic ma za zadanie zająć się emocjami dziecka.
7. Odwróć uwagę dziecka(jeżeli zadaje pytania, na które nie znasz odpowiedzi) np. jakąś zabawą czy inna formą aktywności.
8. Nie okłamuj dziecka- bądź z dzieckiem szczery. Mów mu, że sytuacja jest trudna, ale wszyscy mamy nadzieję, że się z nią uporamy.
Zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z rozmową z dr. Tomaszem Srebnickim w czasopiśmie Zwierciadło.pl.
Przypominamy również, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi do kontaktu zarówno z rodzicami jak i z uczniami za pośrednictwem komunikatora Messenger.
Angelika Ehlert psycholog szkolny
Kamilla Pawłowska pedagog szkolny