W poniedziałek 14 listopada trzecioklasiści z naszego gimnazjum wyjechali na wycieczkę do Gdańska. Celem wyjazdu była lekcja historii najnowszej. Przeprowadzili ją pracownicy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zajęcia składały się z dwóch części: warsztaty i zwiedzanie wystawy „Drogi do wolności”. Można było na własnej skórze odczuć trudy dnia w kolejkach w PRL-u, przeżyć grozę stanu wojennego, przemyśleć znaczenie walki o godność człowieka i wolność słowa.
Ze strony ECS: Wystawa "Drogi do wolności" opowiada o historii lat 1956-1989. Na terenie byłej Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Gdańsku w sierpniu 1980 roku narodziła się "Solidarność" - ruch społeczny i polityczny, który obudził w społeczeństwie polskim nadzieję na spełnienie marzeń o niepodległości. 18 dni strajku 1980 roku zakończone 31 sierpnia podpisaniem porozumień między strajkującymi a władzą, stały się symboliczną datą początku końca komunizmu w Europie. Wydarzenia te zaczęły proces wyzwalania się wielu krajów spod władzy komunizmu.
Przewodnicy Centrum zabrali nas później na spacer po starym Gdańsku. Zwiedziliśmy piękną Bazylikę Mariacką – największą ceglaną gotycką świątynię na świecie. Uczniowie sami zmierzyli jej długość, spróbowali „zbudować” zarys sklepienia kościoła z własnych ramion.
A na koniec rozrywka w kinie – oczywiście również historycznie. W technologii 3D obejrzeliśmy najnowszy film Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska”.
Uczniowie z zadowoleniem wspominają wyjazd, zwłaszcza, że przejazd autokarem, lekcje na wystawie i przewodnicy po Gdańsku były sponsorowane przez ECS, co umożliwiło wzięcie udziału wszystkim. Wszyscy są zgodni co do tego, że takich wyjazdów mogłoby być więcej.
Opinie uczestników:
Ala Łobocka: Wyjazd do Gdańska był bardzo ciekawy i interesujący. Wizyta w muzeum była świetnym doświadczeniem. Przewodnik mówił takim językiem, że wszyscy chcieli go słuchać. Zajęcia były fajną zabawą, przez którą dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzecz, które były na porządku dziennym całkiem niedawno. Zwiedziliśmy również piękną katedrę. Film pt. „Bitwa Warszawska” w 3Drówniez był ciekawym doświadczeniem. Wyjazd bardzo mi się podobał, oby więcej takich wycieczek.
Aleksandra Narolch: Wyjazd do Gdańska był bardzo ciekawy. Najbardziej podobało mi się w muzeum – Europejskim Centrum Solidarności. Wystawa miała temat :Drogi do wolności”. Mieliśmy świetnego przewodnika. W kinie był bardzo interesujący film pt. „Bitwa Warszawska”. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wyjazdów.
Paulina Pipowska: Wyjazd do Gdańska podobał mi się bardzo. Przewodnik w muzeum opowiadał bardzo ciekawie. Dowiedzieliśmy się dużo o stanie wojennym. Film „Bitwa Warszawska”, który widzieliśmy w Cinema City „Krewetka” był interesujący. Dodatkowym efektem było 3D.