Już po raz XIV odbył się Bałtycki Festiwal Nauki organizowany przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz związane z nauką środowiska pozauczelniane.
Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Większość obywateli boi się nauki, gdyż jej nie rozumie. Takie przedsięwzięcia jak festiwal nauki mogą to skutecznie zmienić.
I uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w tym festiwalu dzięki uprzejmości i zrozumieniu Pani Burmistrz – Jolanty Fierek, za co serdecznie dziękujemy. Podczas wycieczki można było zaobserwować, że nasi uczniowie mówiąc za Albertem Einsteinem byli pełni namiętnej ciekawości. Opiekę nad uczniami sprawowały: Lucyna Werachowska, Beata Bruska, Magdalena Gwizdała i Kamila Moskal.
Kamila Moskal
XIV BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI
UCZNIOWIE Z KRZYŻA NA SPOTKANIU Z PIOTRUSIEM PANEM
4 czerwca 2017 r. dzieci ze szkoły filialnej w Krzyżu wraz z rodzicami i opiekunami udały się do Teatru Muzycznego w Gdyni, by obejrzeć musical „Piotruś Pan”. Obejrzeć i… doświadczyć niesamowitych wrażeń w technologii 3D.
Szczególnie urzekły nas piosenki i taniec, a Indianie biegający między widzami, niejednego wprawili w przysłowiowe „osłupienie”.
Wróciliśmy zadowoleni z familijnego „dodatku” z okazji Dnia Mamy, Taty i Dziecka.
DZIEŃ DZIECKA Z GWIAZDAMI
Rodzice uczniów naszej szkoły p. Krystian Lange, p. Łukasz Formella i p. Krzysztof Gradowski w ramach Inicjatywy Lokalnej złożyli wniosek do Burmistrza Czerska o dofinansowanie projektu pt. „Gwiazdy i gwiazdozbiory” . Wniosek uzyskał akcepcjęi dzięki temu z otrzymanych środków zorganizowano dla naszych uczniów następujące zadania:
- lekcje z astronomii w Mobilnym Planetarium Nieba Północnego z Łachowa dla wszystkich uczniów naszej szkoły
oraz dzieci z Filii w Krzyżu,
- zakupiono artykuły papiernicze i plastyczne dla szkoły,
- zorganizowano 2 konkursy plastyczne; dla kl. IV-VI „Moja podróż w kosmos”, dla gimnazjum „ Pojazd kosmiczny lub przyrząd optyczny” – model przestrzenny
- zakupiono nagrody dla uczestników konkursów
- 03 czerwca 2017 roku zorganizowano wspólnie z Ośrodkiem Kultury w Rytlu imprezę pt. Dzień Dziecka z Gwiazdami” w ramach którego odbyło się spotkanie z astronomem, zajęcia warsztatowe „Obserwacje Słońca”, wystawiono prace plastyczne uczniów i nagrodzono ich autorów, zaprezentowano projekt gimnazjalny pt. „Wszechświat”, zorganizowano pokazy z geografii, fizyki .
Do realizacji zadań projektowych w ramach wolontariatu włączyli się nauczyciele: Katarzyna Dalke, Kamila Moskal, Małgorzata Olsińska, Jolanta Twardokus. W imieniu rodziców serdecznie dziękuję im za poświęcenie i fachową pomoc.
DZIEŃ DZIECKA W FILII W KRZYŻU
Tradycyjnie już, pierwszego czerwca nie zapomnieliśmy o najmłodszych milusińskich, i tych starszych też... Dla wszystkich dzieci sołectwa Krzyż zorganizowano spotkanie z wieloma atrakcjami. Pierwszą... było słońce, które wyświeciło po dniach niepogody! Kolejne to pokazy strażackiej drużyny młodzieżowej, możliwość obejrzenia sprzętu strażackiego i wozu bojowego, a nawet mała przejażdżka... i niewielki prysznic ze strażackich węży. I dla wszystkich słodkie upominki.
Po tych emocjach okazja do kolejnych. Uczestnicy brali udział w zawodach, konkursach i zabawach sportowych. Radości było dużo, a jeszcze przy tym można było zdobyć słodkie nagrody. W międzyczasie była też okazja, by upiec kiełbaskę na ognisku i porozmawiać. Taka namiastka pikniku rodzinnego...
Popołudnie dla dzieci zorganizowano dzięki zaangażowaniu Strażaków, Sołtysa i Rady Sołeckiej z Krzyża oraz Ośrodka Kultury i Zespołu Szkół w Rytlu. Wszystkim – dziękujemy!!!
DZIEŃ MATKI I OJCA - SZKOŁA FILIALNA W KRZYŻU
25 maja, uczniowie Szkoły Filialnej w Krzyżu zaprosili swoich kochanych Rodziców do świetlicy wiejskiej, aby wspólnie świętować Dzień Matki i Dzień Ojca. Dzieci ze świetlicy przedszkolnej i z „ zerówki” zaprezentowały wiersze, piosenki i taniec z chustkami do muzyki P. Czajkowskiego „Walc kwiatów”. Klasa II w inscenizacji pt. „Koktajl” zachęcała wszystkich do zdrowego odżywiania. Klasa III w krótkich scenkach przedstawiła wesołe historie z życia rodziny. Na koniec wszystkie chętne dzieci zatańczyły do piosenki „Kaczuchy”. Po programie artystycznym wszyscy zaśpiewali Rodzicom głośno „100 lat” i wręczyli własnoręcznie przygotowane niespodzianki. W ten sposób dzieci podziękowały swoim Rodzicom za trud wychowania oraz wyraziły swoją miłość.
Wszystkim Rodzicom, czytającym tę właśnie notatkę i oglądającym zdjęcia, przesyłamy pozdrowienia
VII BIESIADA MYŚLIWSKA
VII BIESIADA MYŚLIWSKA pod hasłem ,,Las bliżej nas”
Biesiada odbyła się 25 maja na strzelnicy myśliwskiej w Rytlu.Jest to impreza plenerowa odbywająca się co dwa lata, która łączy w sobie zabawę z nauką o przyrodzie. Najważniejszym jej celem jest propagowanie ochrony lasów, poznanie pracy myśliwych i leśników oraz poznanie form ochrony przyrody, znajdujących się w naszej okolicy.
Istotnym celem tego konkursu jest integracja naszej społeczności szkolnej ze społecznością lokalną, a szczególnie z Kołem Łowieckim 152,,Bór” w Rytlu, Nadleśnictwem Rytel, PN ,,Bory Tucholskie” oraz Ośrodkiem Kultury w Rytlu.
Do rywalizacji przystąpiły w tym roku następujące szkoły z naszej gminy:
Szkoła Podstawowa z Gotelpia, w składzie:Karolina Filas,Martyna Górnowicz, Jakub Grubczak
Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka z Czerska, w składzie: Wiktoria Górnowicz, Kornelia Kryger, Marta Kryger
Zespół Szkół w Łęgu, w składzie: Jakub Kos, Jakub Rekowski, Oliwia Stawicka
Zespół Szkół Specjalnych z Czerska, w składzie: Mateusz Turzyński, Krystian Lewandowski, Dominik Schefs
oraz Zespół Szkół w Rytlu, w składzie : Radosław Krenski, Jakub Gwizdała i Patrycja Mania.
Imprezę uroczyście otworzyła i powitała wszystkich przybyłych, p. dyrektor Zespołu Szkół w Rytlu Renata Niesiołowska. Swoją obecnością zaszczycił nas również wiceburmistrz, p. Grzegorz Klauza.
Po zakończeniu tej oficjalnej części, uczniowie w trójosobowych zespołach przechodzili przez poszczególne etapy konkursu, min. rozpoznawali glosy zwierząt, rośliny runa leśnego, drzewa, krzewy, parki narodowe, itp. Jedną z konkurencji było również strzelanie z wiatrówki.
W czasie imprezy odbyły się występy muzyczno- wokalne uczniów naszej szkoły, zespołu z Ośrodka Kultury w Rytlu oraz prezentacja psów myśliwskich.
Rywalizacja konkursu była zacięta i wyrównana, lecz przebiegała w sympatycznej atmosferze.
Ostatecznie I miejsce uzyskali reprezentanci Zespołu Szkół w Rytlu, których opiekunem była p. Marzena Majer, II miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Łęgu z opiekunem, p. Renatą Szarafin, III miejsce zajęli uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1 z Czerska, których opiekunem była p.Danuta Szlachcikowska.
Tytuł Króla strzelców zdobyły dziewczynki :Oliwia Stawicka z Łęga oraz Martyna Górnowicz z Gotelpia.
Wszystkie szkoły i uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy i nagrody.
Na zakończenie biesiady, kibice oraz zaproszeni goście skosztowali pieczoną na ognisku kiełbaskę.
DARZ BÓR!
Przygotowała: M.Majer
KLASA "0" Z KRZYŻA PIĘKNIE ŚPIEWA, RECYTUJE I ... ZDOBYWA NAGRODY I WYRÓŻNIENIA !
W XIV Przeglądzie Piosenki Dziecięcej organizowanym przez SP im. J. Korczaka w Czersku Amelia Jażdżewska za piosenkę „Witaminki” zdobyła II miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Agata Łonska za piosenkę „Leżę na plaży” została wyróżniona. Natomiast w XIII edycji Konkursu Recytatorskiego „Znam i lubię wiersze J. Brzechwy”, który został zorganizowany przez PS nr 2 im. J. Brzechwy w Czersku, pięknie reprezentował naszą szkołę Dominik Diwan z wierszem „Pomidor”, a Paweł Węsierski za recytację wiersza „Psie smutki” otrzymał wyróżnienie. Brawo!!!
Konkurs profilaktyczno - plastyczny dla uczniów
Zespołu Szkół w Rytlu
Czas trwania od 09.05 - 02.06.2017r.
Grupy wiekowe:
- dla klas I - III gimnazjum - "W szklanej pułapce" – komiks
- dla klas IV - VI szkoły podstawowej - "Decyzja" - plakat
- dla klas I - III szkoły podstawowej - "W zdrowym ciele zdrowy duch" - technika dowolna
- "zerówka" - "Jak dbam o zdrowie" - technika dowolna
- grupa 5-4-latków - "Zdrowe owoce i warzywa" - technika dowolna
- grupa 2,5-3-latków - "Zdrowe owoce"- technika dowolna
NIESAMOWITA WYCIECZKA DO STRYSZEJ BUDY UCZNIÓW ZE SZKOŁY W KRZYŻU
W czwartkowy poranek (11.05.) wszyscy uczniowie szkoły filialnej w Krzyżu wyruszyli na wycieczkę do Mirachowa, a dokładnie do… Stryszej Budy, by zwiedzić miejscowy Park Miniatur i Gigantów. Pogoda dopisała, humory też, więc z radością i ciekawością ruszyliśmy w podróż.
Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która opowiedziała o najbardziej charakterystycznych obiektach Kaszub, Polski i świata, które można oglądać w dwudziestopięciokrotnym pomniejszeniu. Zachwycaliśmy się min. Statuą Wolności, Krzywą Wieżą w Pizie, słynnym Big Benem w skali mikro. Po drodze czekała na nas atrakcja pełna śmiechu czyli… krzywe zwierciadła. Śmialiśmy się do łez widząc postacie na różny sposób powyginane, w niektórych miejscach wypełnione z nadmiarem, w innych - z dużym niedoborem. Później udaliśmy się do zamku strachu, gdzie – po minach sądząc – wcale tak strasznie nie było… I na koniec tej części można było pooglądać znajome postacie w Bajkowej Krainie.
Po małym spacerku ruszyliśmy kolejką do Parku Gigantów. Tutaj, na początek wejście do samolotu Tupolew, a później już tylko przedmioty, owady, ptaki i ryby w skali makro. Zewsząd dało się słyszeć zachwyty: Och! Ach! Ooo!! Uczestnicy próbowali „zapoznać się” bliżej z eksponatami, usiłując pogłaskać je czy choćby dotknąć.
Pełni wrażeń ruszyliśmy w dalszą drogę, by wejść na Wieżycę. Niektórzy, odważni(!) pokonali lęk i weszli na platformę widokową, by z niej podziwiać okolicę! Też zachwytom nie było końca, łącznie z postanowieniem: „muszę tu jeszcze przyjechać”.
Po tylu emocjach nadszedł najwyższy czas na obiad, który zjedliśmy w Kościerzynie. Z pełnymi brzuszkami, mogliśmy skupić się na dalszym zwiedzaniu. Udaliśmy się więc do Muzeum Kolejnictwa, by tym razem podziwiać lokomotywy, wagony i inne eksponaty związane z koleją. Tutaj najwięcej uciechy uczestnikom dała przejażdżka tradycyjną drezyną.
Dzień wypełniony po brzegi. Czas wracać, bo ma się ku wieczorowi i rodzice czekają… Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni wrażeń…
"WALKA Z HAŁASEM"
Pod takim hasłem w naszej szkole w tym roku obchodziliśmy:
7 IV Światowy Dzień Zdrowia
którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
W tym dniu w szczególny sposób dbaliśmy o ciszę w szkole. Nauczyciele i dyżurujący uczniowie przypominali o zasadach dobrego zachowania np.: zwracali uwagę aby rozmawiać zamiast krzyczeć, spacerować zamiast biegać, spokojnie w ciszy zjeść drugie śniadanie czy obiad, usiąść w czytelni i poczytać coś ciekawego, bawić się w grupach wykorzystując zabawy które lubimy.
Każda klasa przygotowała hasło dotyczące walki z hałasem, które na przerwach były eksponowane przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego, a po zakończonej akcji pojawiły się na korytarzach szkolnych . W klasach na lekcjach odbyły się pogadanki na temat szkodliwości hałasu. Wykonane zostały także pomiary poziomu hałasu w celu wyodrębnienia najgłośniejszych stref w szkole. Z okazji Dnia Zdrowia odbyła się także akcja „Owoce i warzywa” propagująca zdrowy styl życia. Klasy, które przygotowały hasła w nagrodę do swojej sali otrzymały symboliczny kwiatek.
Natalia Osowicka, Magdalena Gwizdała
WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniach 27-29 marca 2017 odbyła się wycieczka szkolna klas I gimn. do Warszawy. Opiekunami młodzieży byli: Jolanta Twardokus - kierownik wycieczki, Marzena Majer, Andrzej Konopka i Michał Formella.
Pierwszym punktem programu był wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Następnie przewodnik oprowadził nas po Stadionie Narodowym. Zwiedzaliśmy trybuny, całe zaplecze obiektu np. szatnie zawodników.
W poniedziałek braliśmy udział w niezwykle ciekawych warsztatach w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wieczorem rozkwaterowaliśmy się w hostelu na Pradze.
Po śniadaniu drugiego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy z przewodnikiem. Zobaczyliśmy m. in. Grób Nieznanego Żołnierza, Belweder, Kolumnę Zygmunta, Syrenkę, Pomnik Małego Powstańca, Barbakan itp.
Obiad zjedliśmy w restauracji Biblioteki Uniwersyteckiej. Po południu spędziliśmy czas w największym w Polsce - Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich.
Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu w 3D pod tytułem: "Pod taflą oceanu" w kinie IMAX. Zwieńczeniem naszej wyprawy do stolicy była wizyta w Zamku Królewskim, gdzie pod opieką profesjonalnych przewodników obejrzeliśmy dokładnie odrestaurowane komnaty pałacu. W drodze powrotnej zjedliśmy ostatni wspólny obiad i w godzinach wieczornych radośni i pełni wrażeń - wróciliśmy do Rytla.
Serdeczne podziękowania dla organizatora wycieczki - Pana Roberta Kaszubowskiego, wychowawczyniom klas I oraz opiekunom!
Marzena Mayer
Z ogromnym smutkiem i żalem
przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana Józefa Narlocha
wieloletniego Dyrektora Zespołu Szkół w Rytlu,
niekwestionowanego autorytetu,
pełnego serdeczności i ciepła człowieka.
Rodzinie Zmarłego
szczere wyrazy współczucia
składają
Dyrekcja, Grono Pegagogiczne, Pracownicy i Uczniowie
Zespołu Szkół w Rytlu
Powitanie wiosny
21 marca na powitanie wiosny Samorząd Szkolny zorganizował tradycyjną akcję „Żyj zdrowo i kolorowo”. W tym roku obowiązywały kolory: żółty, różowy, zielony, niebieski i czerwony. Oprócz barwnych strojów były także makijaże oraz we wszystkich klasach zagościły kolorowe owoce i warzywa. Ogromną niespodziankę zrobiły nam przedszkolaki, które wraz ze swoimi wychowawczyniami przyprowadziły do szkoły „Panią Wiosnę”.
Natalia Osowicka, Magdalena Gwizdała
Zawody w piłkę koszykową
W piątek, 10 marca 2017 r. o godzinie 9.00, na sali sportowej w Zespole Szkół w Rytlu odbyły się zawody w piłkę koszykową.
Zawody rozgrywały się w dwóch grupach: dziewczyny i chłopacy. Skład drużyn z naszej szkoły przedstawiał się następująco:
Dziewczyny: Kinga Burda-Czarnowska, Justyna Gradowska, Wiktoria Przerada, Agnieszka Bruska, Marta Wiecka (rezerwa: Katarzyna Meger, Weronika Meger, Weronika Schulz).
Chłopacy: Filip Skajewski, Jakub Zabrocki, Karol Wiecki, Bartłomiej Kapłon, Nikodem Kroplewski (rezerwa: Paweł Lorbiecki, Filip Brzezinski, Remigiusz Jażdżewski, Tomasz Pupka-Lipiński, Patryk Jeżewski).
Ten dzień możemy zaliczyć do udanych. Drużyna chłopaków zdobyła I miejsce w gminie i tym samym awansowała do etapu powiatowego. Drużyna dziewcząt wygrała z drużyną z Łęga, jednak zaliczyła porażkę z drużyną z Czerska i uzyskała II miejsce w gminie. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
UCZNIOWIE Z FILII W KRZYŻU HUCZNIE POŻEGNALI KARNAWAŁ
Tegoroczny, dość długi karnawał dobiega końca, więc najwyższy czas na bal przebierańców i w naszej szkole!
Pięknie przebrani uczestnicy przybyli w „tłusty czwartek” i pokazali jak się bawić. Radości, tańcom i wspólnej zabawie nie było końca. Przy współczesnych tanecznych rytmach przebierańcy nie tylko tańczyli towarzysko, ale też rywalizowali w konkursach, oczywiście... z nagrodami! A gdy już zmęczenie dawało się we znaki, był czas na regenerację sił przy łakociach i ulubionych napojach, by dalej tańczyć, tańczyć... Miłe wspomnienia pozostaną na długo...
Rekrutacja do przedszkola 2017/2018
Od 1 marca 2017 r. rozpoczyna się rekrutacja do Przedszkola Samorządowego w Rytlu. Można zapisywać dzieci do 31.03.2017 r.
Dokumenty do pobrania w zakładce "Przedszkole".
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie