• 03 I 2022 r. Witanie Nowego Roku w różnych częściach świata.

        • Czy wiesz, że…

          Sylwester w różnych częściach świata nie zawsze obchodzony jest w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, tak jak w Polsce. Często czas ten różni się nie tylko godziną, ale również dniem.

          Kto pierwszy obchodzi nadejście Nowego Roku na świecie?   

          Nadejście Nowego Roku, jako pierwsi świętują mieszkańcy niewielkiego państwa Kiribati. Republika Kiribati (Ribaberikin Kiribati) to wyspiarskie państwo na Oceanie Spokojnym składające się z 33 wysp. Liczba ludności Kiribati to w granicach 120 tysięcy osób.

          Chiński Nowy Rok – Święto Wiosny

          To najważniejsze święto w Chinach nazywane jest też Świętem Wiosny. Trwa 15 dni. Jego datę wyznacza się na podstawie kalendarza lunarnego, czyli według faz księżyca. Dlatego jest to święto ruchome. Nie bez znaczenia jest więc horoskop według którego nazywa się każdy rok. 2022 rok wypada 1 lutego i będzie Rokiem Tygrysa symbolizującego siłę, odwagę i pewność siebie.

          Chiński Nowy Rok to czas odwiedzania bliskich. Chińczycy masowo migrowali i brali z tej okazji dłuższy urlop. Średnio potrafili przebyć nawet 700 km, żeby odwiedzić swoją rodzinę.. To powodowało przestoje w fabrykach i transporcie towarów na całym świecie.

           

           

          Zwyczaje w odcieniach czerwieni.

          Obchody Chińskiego Nowego Roku kojarzą się z kolorem czerwonym. W kulturze chińskiej jest on symbolem szczęścia. I tak – na drzwiach umieszcza się do góry nogami czerwone chińskie znaki. Bliskim wręcza się czerwone koperty z pieniędzmi. Ubiera się odświętnie na czerwono. I w tym kolorze przyozdabia się też domy i ulice, iskrzące się na czerwono od petard. Odgłos petard i sam kolor czerwony mają odgonić bestię Nian, która nawiedza Chińczyków.

          Częścią świętowania Nowego Roku w Chinach jest Święto Latarni. Wypada ono w pierwszą, noworoczną pełnię księżyca. Niegdyś lampiony przygotowywało się samodzielnie. To rzemieślnicza praca. Dlatego współcześnie Chińczycy zlecają ich wykonanie artystom. Ulice przyozdabiają lampiony o różnorodnych kształtach. Wykonane są z papieru, drewna, kości, jedwabiu lub szkła.

          Happy Diwali! Nowy Rok w Indiach
          Hinduski Nowy Rok zaczyna się jesienią. To wtedy miliony Hindusów rozpoczynają świętowanie Diwali. Samo święto trwa 5 dni, a data wyznaczana jest według hinduskiego kalendarza lunarnego. Jego rozmach porównywalny jest do obchodów zachodnich świąt Bożego Narodzenia. Być może, dlatego do obchodów chętnie dołączają się przedstawiciele innych wyzwań, choćby sikhowie czy chrześcijanie. Nastrój jest równie radosny. Wspólną cechą jest też kupowanie prezentów i mieniące się światłami ulice.

          Nowy Rok w Hiszpanii, a Sylwester w Polsce.

          W Hiszpanii Nowy Rok celebruje się zabawą do białego rana i pokazem sztucznych ogni. Noworoczny toast to lampka szampana lub hiszpańskie wino musujące, zwane cava. Organizuje się wtedy w miastach huczne imprezy noworoczne.

          Zwyczaje sylwestrowe w Polsce zbliżone są do tych w Hiszpanii. Z tą różnicą, że nas dziwi połykanie winogron o północy czy noszenie czerwonej bielizny w Nowy Rok.

          Nowy Rok w USA, czyli jak Amerykanie Świętują Sylwestra?

          Powitanie Nowego Roku w USA zasadniczo w niczym nie różni się od tego w Polsce. Huczna zabawa, pokazy fajerwerków, świętowanie z bliskimi w domu, klubie lub w kasynach. Za to uroczystości plenerowe mają większy rozmach.

          Jak Nowy Rok, to tylko w Nowym Jorku.

          W Nowym Jorku od 1904 r. o godzinie 23:59 świetlista kula (tradycja noworoczna zwana ball drop) zostaje opuszczana wzdłuż masztu na Times Square. I tym samym rozpoczyna się odliczanie do Nowego Roku. W tle słychać utwór „Imagine” Johna Lenonna, a po północy świętujących Amerykanów zasypuje konfetti.

          Co ciekawe, wiele miast w USA ma własną noworoczną tradycję opuszczania różnych przedmiotów tuż przed północą. Dla przykładu, w Atlancie opuszcza się wielką brzoskwinię.

           

          Sylwester w Meksyku – dyskoteka gra.

          A jak wita się Nowy Rok w Meksyku? Sylwester rozpoczyna się wspólną kolacją z bliskimi. Podaje się m.in. nadziewanego indyka, zupę na bazie krewetek, sałatkę z buraków i marynowaną polędwicę. Potem młodzi świętują w klubach, a starsze pokolenie w domu. Zabawy noworoczne w Meksyku niczym nie różnią się od zwykłych dyskotek. Nie obowiązują na nich stroje galowe ani wykwintne drinki.

          Sylwester na Syberii – sadzenie drzew pod wodą i buriacki Nowy Rok.

          Bajkał – najgłębsze jezioro na świecie – jest włączony w obchody Nowego Roku na Syberii. Wycina się w nim przerębel po to, by nurkowie na samym dnie zasadzili drzewo. Ten noworoczny zwyczaj praktykuje się też na rzece Lenie.

          W Buriacji Nowy Rok świętuje się miesiąc! W stolicy (Ułan-Ude) silne są tradycje szamańskie i buddyjskie. Sagaalgan (Biały Miesiąc) to największe święto religijne Buriatów – buddyjski Nowy Rok. Mnóstwo ceremonii, obrzędów, wspólne śpiewy i posiłki, wręczanie prezentów – tak wygląda celebrowanie końca zimy u szamanów i buddystów. To czas radości, nowego początku i kultywowania tradycyjnych wartości.

          NOWY ROK NA ŚWIECIE – ŚWIĘTO RADOŚCI, ŚWIATEŁ I PODARUNKÓW

          Obchody Nowego Roku w różnych zakątkach świata są okazją do spotkania się z bliskimi (co teraz jest problematyczne w dobie pandemii), obdarowania się symbolicznymi podarunkami i oglądania świetlnych ceremonii. I choć ten wyjątkowy czas będzie przebiegał w tym roku inaczej nie tylko w Polsce, to wierzymy, że będzie to czas przyjemnie spędzony. Nie wiemy, co przyniesie nowy rok, ale mamy nadzieję na szczęśliwy powrót wszystkich uczniów i nauczycieli do szkoły w trybie stacjonarnym z nowym zapałem i pozytywną energią! Szcześliwego Nowego Roku 2022!

          Żródło: Hanna Zaborska: https://soultravel.pl/inspiracje/tradycje-i-celebracje/sylwester-i-nowy-rok-na-swiecie-najciekawsze-zwyczaje-noworoczne/.